Příchod teplých letních dnů je pro mnohé z nás synonymem pro radost, relaxaci a volný čas venku. Nicméně, s nimi přicházejí i nevítaní hosté – komáři. Pokud se i vy trápíte s kousanci a neustálým svěděním, máme pro vás několik tipů, jak se efektivně chránit proti nepříjemným komárům.
Základní tipy na ochranu
- Při pobytu venku, zejména v době, kdy jsou komáři aktivní, noste dlouhé světlé oblečení
- Používejte repelent proti komárům. Dodržujte pokyny pro používání repelentů proti komárům.
- Nainstalujte vhodné sítě proti komárům na dveře a okna svého domu, jakož i na stan a přístřešek při kempování.
- Kočárky a ohrádky zakryjte moskytiérou, pokud jsou venku.
Specifika repelentů
Pro větší účinnost používejte repelent doporučený podle věkové skupiny. Existuje mnoho druhů repelentů proti komárům s různými účinnými látkami. Účinné látky jsou tím, co komáry odhání.
K ochraně před komářím štípnutím se doporučuje používat repelent proti komárům na bázi DEET, ikaridinu, citronového eukalyptu nebo sójového oleje. Chcete-li se chránit před kousnutím klíštětem, používejte přípravky na bázi DEET nebo ikaridinu.
Nepoužívejte repelenty proti komárům na bázi citronelly u kojenců a malých dětí, protože tyto výrobky obvykle poskytují ochranu kratší než 1 hodinu. Ostatní výrobky s esenciálními oleji působí méně než 2 hodiny a nejsou nejlepší volbou pro ochranu před komářím bodnutím. Pokud jsou však tyto výrobky schváleny, jsou alternativou pro krátkodobé působení komárů u osob starších 3 let za předpokladu, že jsou dodržovány pokyny uvedené na etiketě. Tyto výrobky nejsou účinné proti klíšťatům.
Rozpoznání účinných látek v repelentech
Vědecké názvy účinných látek na etiketách výrobků se mohou lišit:
- DEET je také známý jako „N,N-diethyl-m-toluamid“.
- Ikaridin je také známý jako „pikaridin“ nebo „KBR 3023“.
- Citronový eukalyptus je také znám jako „citronový eukalyptový olej“ nebo „p-menthan 3,8-diol“ (PMD). Citronový eukalyptus by neměl být zaměňován s výrobky, které obsahují eukalyptový olej a citronový olej.
Jak používat repelent proti komárům?
Dodržujte pokyny uvedené na etiketě výrobku a dodržujte uvedené doby aplikace. Přípravek aplikujte v malém množství a pouze na části těla, které nejsou chráněny oděvem. Přípravek neaplikujte na podrážděnou nebo sluncem spálenou pokožku a na řezné rány a škrábance.
Pokud se vám repelent proti komárům dostane do očí, okamžitě je vypláchněte vodou. Když už ochranu nepotřebujete, omyjte si pokožku vodou a mýdlem.
Pokud se potřebujete chránit před komáry a zároveň před sluncem, tak nejprve použijte opalovací krém a nechte jej proniknout do pokožky, nejlépe asi 15 minut, než použijete repelent proti komárům. Tím omezíte množství vstřebaného repelentu proti komárům.
Jak používat repelent proti komárům u dětí?
Omezte počet aplikací repelentu proti komárům u dětí ve věku 12 let a mladších. Neaplikujte přípravek v blízkosti jejich očí, úst nebo rukou. Chcete-li zabránit bodnutí komárem na hlavě nebo obličeji, naneste repelent proti komárům na jejich čepici nebo klobouk.
Nedovolte dětem, aby si repelent proti komárům aplikovaly samy, vždy to udělejte za ně.
Pokud máte podezření, že vaše dítě má alergickou reakci na repelent proti komárům, omyjte mu kůži a okamžitě vyhledejte lékaře. Ukažte lékaři přípravek, který jste použili
Proč po nás komáři jdou?
Komáři jsou pro nás nepříjemní, protože jsme pro ně jeden z největších zdrojů potravy. Živí se naší krví a pro to, aby nás dokázali najít, využívají svůj čich a vidění. Jsou přitahováni vůní našeho potu i pachy, které vylučujeme.
Důvěryhodné zdroje
- Quebec: Protecting yourself from mosquito and tick bites