Jak prospívá micelární voda pleti?

Micelární voda vtrhla na scénu před několika lety jako nejžhavější mladá hvězdička v každém filmu nominovaném na Oscara – všichni ji milovali. 

Dokonce i odborníci na pleť o ní mluvili jako o jednom z nejlepších způsobu čištění pleti, protože šetrně odstraňuje veškerý make-up a nevyžaduje „opravdovou“ vodu.

Je opravdu micelární voda takový zázrak?

Co je to micelární voda?

Micelární voda získala svůj název podle micel, což jsou, pokud jde o péči o pleť, maličké čisticí molekuly (tvořené něčím, co se nazývá povrchově aktivní látky), které jsou uchovávány ve vodném roztoku. Povrchově aktivní látky, které tyto micely tvoří, částečně milují vodu a částečně olej, což je ideální, protože při aplikaci na pleť tyto micely přitahují olej a nečistoty. 

Proč byla vynalezena micelární voda?

Styl micelární vody, který známe dnes, byl vytvořen francouzskou značkou Bioderma v roce 1995, ale jako koncept pochází z doby kolem roku 1918, kdy byl nedostatek vody po celé Francii. Micelární voda se vrátila do módy jako alternativa k nechvalně známé tvrdé pařížské vodě v 90. letech. 

Mytí obličeje tvrdou vodou může být ve skutečnosti škodlivé pro zdraví pokožky, protože bylo prokázáno, že narušuje bariérovou funkci pokožky. Pokud je narušena bariérová funkce pokožky, může to vést ke zhoršení stavu, jako akné, ekzémy či dermatitida. To v podstatě to znamená, že vaše pokožka není tak dobře chráněna před vnějšími faktory. Takže micelární voda byla ideální a mnohem zdravější alternativou pro pleť než používání pařížské vody.

Jak vypadají micelární vody dnes?

Micelární vody od autentických francouzských značek nebo od značek, které skutečně dbají na zdraví pleti, nejsou vůbec špatné, protože často neobsahují vonné látky a konzervační látky, které zbavují pleť olejů a dehydratují pleť.

Některé značky se s tím, co považují za micelární vodu, opravdu piplají, a to až do té míry, že jde v podstatě o tekuté ubrousky plné chemie. Svou micelární vodu obohacují o vysušující alkoholy, vonné látky a drsné konzervační látky za účelem prodloužení trvanlivosti.

Jak prospívá micelární voda pleti?

Jaké má micelární voda nevýhody?

Jeden z problémů micelární vody je stejný jako u ubrousků, a to ze stejného důvodu. Prostě jen přesouváte nečistoty, špínu a oleje po pokožce. Během dne procházíte znečištěným vzduchem, všeho se dotýkáte a pak se dotýkáte obličeje, pumpujete kožní maz, který pomáhá chránit vaši pleť – to vše se hromadí. Pokud tyto nánosy důkladně neodstraníme, koledujeme si o překrvenou pleť (tj. černé tečky, bílé tečky a jakýkoli jiný typ skvrn).

Většina lidí, kteří používají micelární vodu, ji ve skutečnosti nepoužívá jako předčistící krok, což by bylo neskonale lepší, ale jako jediný způsob čištění. Stejně jako v případě ubrousků, i při použití micelární vody dochází k neúplnému vyčištění a na pleti zůstávají zbytky (což poznáte, pokud jste micelární vodu použili… je to jako polomastný film), což znamená, že jakékoliv produkty aplikované následně nemusí správně proniknout.

Jak micelární vodu správně používat?

Je třeba provádět dvojí čištění tak, abyste v prvním kroku odstranili alespoň vysokých 90 procent make-upu a veškerý olej a nečistoty, které se na povrchu pleti nahromadily, a druhý krok vám pomůže odstranit nános odumřelých kožních buněk a ošetřit pleť, jak se vám zlíbí, ať už kyselinami, probiotiky nebo například vitamíny.

Micelární vody

Štítek:
Naposledy aktualizováno: 15.02.2022