Jak pečovat o dětské rty?

Stejně jako o jinou část těla dítěte je potřeba pečovat i o rty, které čelí mnoha nepříjemnostem. Dětské rty mají totiž tenčí a citlivější pokožku, což zvyšuje jejich náchylnost k suchu a popraskání. Suché, popraskané a podrážděné rty jsou nejen nevzhledné, ale mohou být i pro vaše dítě bolestivé. 

Základ péče o dětské rty

Používání jemných čistících prostředků

Dětská pokožka je mnohem jemnější než u dospělých, a proto je vhodné používat jemné a bezparfémové čistící prostředky. Vyvarujte se agresivním chemikáliím, které by mohly dráždit nebo vysušit jemnou pokožku na rtech.

Hydratace

Pro udržení optimální hydratace dětských rtů je klíčové používání kvalitních balzámových nebo krémových produktů.

Ochrana před slunečním zářením

Sluneční paprsky mohou být stejně tak škodlivé pro citlivou pokožku rtů jako pro kůži. Snažte se chránit dětské rty před dlouhodobým přímým slunečním zářením.

Příčiny popraskaných rtů u dětí?

Příčiny lze rozdělit do dvou kategorií. První si dítě způsobuje samo. To znamená, že dítě si často olizuje rty či si rty cucá. Popraskané rty u dítěte může způsobovat i to, že dýchá ústy.

Pak existují externí příčiny, mezi něž patří dehydratace a počasí. Suchá zima, horké letní měsíce nebo přílišné vystavení větru mohou způsobit ztrátu vlhkosti rtů. 

Jak řešit popraskané rty u dětí?

Pokud si u svého dítěte všimnete suchých či popraskaných rtů, nemusíte se znepokojovat, protože se jedná o běžný problém. Měli byste však rty svého dítěte co nejrychleji ošetřit, protože popraskané rty mohou negativně ovlivnit jeho spánek a ochotu jíst. 

Nejlepším a nejpřirozenějším způsobem, jak ošetřit suché rty, je nanést na ně prsty trochu mateřského mléka. To však platí pouze pro ty maminky, které stále kojí. Ostatní musí použít vhodný přípravek pro péči o rty.

Jak poznat, že je dítě dehydrované?

Pokud má dítě stále suché rty, sledujte příznaky dehydratace. Ta nastává, když tělo ztrácí vodu a živiny tak rychle, že nedokáže udržet běžné funkce. Mezi příznaky dehydratace u dětí patří:

  • suchý jazyk a suché rty
  • žádné slzy při pláči
  • zapadlé oči
  • suchá a vrásčitá kůže
  • hluboké, zrychlené dýchání
  • chladné a skvrnité ruce a nohy

Pokud si všimnete některého z výše uvedených příznaků, měli byste zavolat lékaře svého dítěte.

Proč by si děti neměly olizovat rty?

Olizování rtů může být na moment příjemné a rty mohou být dočasně vlhké, ale ve skutečnosti tento zvyk způsobuje jejich vysušování.

Když si rty olizujete, pokrýváte je slinami. Nejenže se sliny velmi rychle odpařují a zanechávají rty sušší než předtím, vaše sliny jsou také plné enzymů, které jsou pro jemnou pokožku rtů příliš drsné. Tyto enzymy mohou na rtech zůstat a také způsobit jejich vysušení.

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: How Best to Treat Your Newborn’s Chapped Lips
  2. Nationwide Children’s: How to Treat and Prevent Chapped Lips

Tento článek napsal