Jak na zdravé opalování?

Sluneční paprsky nesou nejen radost a teplo, ale také potenciální rizika pro naši pokožku. Abychom si mohli užívat slunce bez obav, je klíčové znát správné postupy pro zdravé opalování. V tomto článku se zaměříme na praktické tipy a osvědčené strategie, které vám pomohou udržet pokožku chráněnou a zároveň si užívat slunečných dnů plnými doušky. 

Jak opalování funguje?

Sluneční světlo se skládá z široké škály různých vlnových délek záření. Některá z nich můžeme vnímat – teplo, které při slunečním záření cítíme, pochází z infračerveného záření a světlo, které vidíme, pochází ze záření ve viditelném spektru.

Další vlnové délky slunečního světla nevidíme a patří mezi ně především vlny ultrafialové skupiny. Existují nejméně tři různé typy ultrafialového záření, které se obecně označují jako UVA, UVB a UVC.

Při pobytu na slunci na nás působí hlavně UVA a UVB paprsky. UVB záření způsobuje vznik opálení po pobytu na slunci. Děje se tak tím, že stimuluje tvorbu pigmentu melaninu v hlubších vrstvách kůže. Záření UVA poté zbarvuje pokožku do tmavšího odstínu.

Jak se opalovat zdravě?

Někteří dermatologové tvrdí, že pokud nemáte komplikace při běžném slunění, můžete se opalovat bez opalovacího krému až 20 minut denně. Abyste snížili riziko spálení, je lepší zůstat u 5 až 10 minut.

Pokud tak plánujete být venku déle než 20 minut, používejte opalovací krém s ochranným faktorem 30 nebo vyšším. Opalovací krém by měl být voděodolný a chránit před UVA a UVB zářením. Pravidelně se znovu natírejte, a to přibližně každé dvě hodiny.

Dbejte na to, abyste se nespálili. Spálení na slunci je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku melanomu. Pokud cítíte, že vaše kůže začíná být teplejší než obvykle, aniž byste byli na slunci, tak s opalováním přestaňte.

Pro zdravé opalování je tedy potřeba dodržovat následující zásady:

  • bez opalovacího krému zůstávat na slunci maximálně 20 minut
  • s vhodně zvoleným opalovacím krémem zůstat na slunci maximálně 2 hodiny
  • vyberte si opalovací krém s vhodným SPF faktorem
  • opalovací přípravek použijte minimálně 20 minut před vaším pobytem na slunci

Ale není to jenom o používání opalovacího krému, určitě také:

  • dodržujte pitný režim, abyste vaši pokožku zbytečně nevysušovali
  • jakmile opalování skončíte, tak použijte vhodný přípravek po opalování
  • dobu opalování přizpůsobte UV indexu

Jak vybrat opalovací kosmetiku pro zdravé opalování?

Vyberte opalovací přípravek se SPF odpovídajícím vašim potřebám. Pro běžné aktivity může být SPF 30 dostatečný, ale pro delší expozici slunci nebo citlivou pokožku zvažte vyšší SPF. Naopak pro nízký UV index (1-2) může být i SPF 15 dostačující. Ujistěte se, že opalovací přípravek poskytuje ochranu před UVA i UVB zářením.

Pokud plánujete plavání nebo budete vystaveni potu, zvolte voděodolný opalovací přípravek. I když je váš opalovací krém voděodolný, tak se doporučuje pravidelně obnovovat vrstvu opalovacího přípravku po kontaktu s vodou nebo potem.

Přípravky na opalování

Pokud máte citlivou pokožku, jste alergičtí nebo máte rádi přírodní kosmetiku, vybírejte opalovací přípravky s vysokým obsahem přírodních látek. Takové přípravky často mají šetrnější účinky na pokožku.

Přírodní přípravky na opalování

Jak o sebe pečovat po opalování

Pečování o pokožku po opalování je klíčové pro obnovu a prevenci možných negativních účinků vystavení se slunečnímu záření. Po opalování je důležité pokožku ochladit a hydratovat. Aplikujte tak krém po opalování, který podporuje obnovu pokožky. Zároveň nezapomeňte doplnit tekutiny také vypitím dostatečného množství vody. 

Přípravky po opalování

Čím může být slunce nebezpečné?

UVC záření má nejkratší vlnovou délku, a přestože je potenciálně velmi škodlivé pro naši pokožku, je zcela odfiltrováno zemskou atmosférou, a proto na nás nepůsobí.

UVB záření hraje klíčovou roli při vzniku rakoviny kůže a také při stárnutí kůže. Toto záření může způsobit spálení.

Záření UVA je potenciálně nejškodlivější formou UV záření, protože proniká hluboko do kůže, kde může způsobit změny živých buněk v bazální vrstvě. V současné době je známo, že tyto změny živých kožních buněk jsou hlavní příčinou nejzávažnějších forem rakoviny kůže. uVA záření také poškozuje kolagen a elastin, což jsou hlavní příčiny vrásek a předčasného stárnutí kůže, která je často vystavena slunečnímu záření.

Jaké výhody má zdravé opalování?

Sluneční záření pomáhá tělu přirozeně vytvářet vitamin D. Tento vitamin je nezbytný, ale mnoho lidí ho nemá dostatek. 

Vitamin D lze jen obtížně získat z potravy. Vyskytuje se v některých rybách a vaječných žloutcích, ale většina z něj se přijímá prostřednictvím obohacených výrobků, jako je mléko. K dispozici jsou také doplňky stravy.

Po pobytu na slunci lze zaznamenat méně příznaků deprese. Sluneční světlo vyvolává v mozku uvolňování hormonu serotoninu, který může zlepšit náladu a podpořit pocit klidu. I bez deprese je pravděpodobné, že pobyt na slunci zlepší náladu.

Opalování může pomoci regulovat váš cirkadiánní rytmus a vaše tělo začne být při západu slunce spolehlivě ospalé.

Vitamin D pomáhá tělu vstřebávat vápník, což vede k posílení kostí a může pomoci předcházet osteoporóze a artritidě. Zároveň může také chránit před předčasným porodem a infekcemi spojenými s porodem.

Efektivním způsobem, jak v zimě doplnit vitamín D, může být zimní dovolená u moře. Existuje mnoho destinací, které jsou také v zimě příjemné pro pobyt u moře. 

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: Is Sunbathing Good for You? Benefits, Side Effects, and Precautions
  2. City of Hope: Is there such a thing as a safe suntan?

Tento článek napsal