Jak na zdravé opalování?

Naposledy aktualizováno: 16.05.2022

Přestože je doporučováno používání opalovacích krémů dokonce i v zimě či během zamračených dnů, tak opalování, tedy sezení nebo ležení na slunci může mít při správném provádění určité zdravotní účinky.

Jak takové zdravé opalování vypadá?

Jak vlastně opalování funguje?

Sluneční světlo se skládá z široké škály různých vlnových délek záření. Některá z nich můžeme vnímat – teplo, které při slunečním záření cítíme, pochází z infračerveného záření a světlo, které vidíme, pochází ze záření ve viditelném spektru.

Další vlnové délky slunečního světla nevidíme a patří mezi ně především vlny ultrafialové skupiny. Existují nejméně tři různé typy ultrafialového záření, které se obecně označují jako UVA, UVB a UVC.

Při pobytu na slunci na nás působí hlavně UVA a UVB paprsky. UVB záření způsobuje vznik opálení po pobytu na slunci. Děje se tak tím, že stimuluje tvorbu pigmentu melaninu v hlubších vrstvách kůže. Záření UVA poté zbarvuje pokožku do tmavšího odstínu.

Čím může být slunce nebezpečné?

UVC záření má nejkratší vlnovou délku, a přestože je potenciálně velmi škodlivé pro naši pokožku, je zcela odfiltrováno zemskou atmosférou, a proto na nás nepůsobí.

UVB záření hraje klíčovou roli při vzniku rakoviny kůže a také při stárnutí kůže. Toto záření může způsobit spálení.

Záření UVA je potenciálně nejškodlivější formou UV záření, protože proniká hluboko do kůže, kde může způsobit změny živých buněk v bazální vrstvě. V současné době je známo, že tyto změny živých kožních buněk jsou hlavní příčinou nejzávažnějších forem rakoviny kůže. uVA záření také poškozuje kolagen a elastin, což jsou hlavní příčiny vrásek a předčasného stárnutí kůže, která je často vystavena slunečnímu záření.

Jaké výhody má zdravé opalování?

Sluneční záření pomáhá tělu přirozeně vytvářet vitamin D. Tento vitamin je nezbytný, ale mnoho lidí ho nemá dostatek. 

Vitamin D lze jen obtížně získat z potravy. Vyskytuje se v některých rybách a vaječných žloutcích, ale většina z něj se přijímá prostřednictvím obohacených výrobků, jako je mléko. K dispozici jsou také doplňky stravy.

Po pobytu na slunci lze zaznamenat méně příznaků deprese. Sluneční světlo vyvolává v mozku uvolňování hormonu serotoninu, který může zlepšit náladu a podpořit pocit klidu. I bez deprese je pravděpodobné, že pobyt na slunci zlepší náladu.

Opalování může pomoci regulovat váš cirkadiánní rytmus a vaše tělo začne být při západu slunce spolehlivě ospalé.

Vitamin D pomáhá tělu vstřebávat vápník, což vede k posílení kostí a může pomoci předcházet osteoporóze a artritidě. Zároveň může také chránit před předčasným porodem a infekcemi spojenými s porodem.

Efektivním způsobem, jak v zimě doplnit vitamín D, může být zimní dovolená u moře. Existuje mnoho destinací, které jsou také v zimě příjemné pro pobyt u moře.

Jak provozovat zdravé opalování?

Někteří dermatologové se domnívají, že pokud nemáte komplikace při běžném slunění, můžete se opalovat bez opalovacího krému až 20 minut denně. Abyste snížili riziko spálení, je lepší zůstat u 5 až 10 minut.

Některé výzkumy naznačují, že škodlivější je vystavit se velkému množství slunečního záření najednou, než se mu vystavovat pomalu v průběhu času. 

Pro zdravé opalování je potřeba dodržovat následující:

  • bez opalovacího krému zůstávat na slunci maximálně 20 minut
  • s vhodně zvoleným opalovacím krémem zůstat na slunci maximálně 2 hodiny
  • vyberte si opalovací krém s vhodným SPF faktorem
  • opalovací přípravek použijte minimálně 20 minut před vaším pobytem na slunci

Přípravky na opalování

Ale není to jenom o používání opalovacího krému, určitě také:

  • dodržujte pitný režim, abyste vaši pokožku zbytečně nevysušovali
  • jakmile opalování skončíte, tak použijte vhodný přípravek po opalování
  • dobu opalování přizpůsobte UV indexu

Přípravky po opalování

Co je to UV index? 

UV index je měřítkem síly ultrafialového záření vyzařovaného Sluncem. Jedná se o standardní mezinárodní způsob měření UV záření. Index začíná na hodnotě 0 a stoupá až k hodnotě 10. Hodnota 3-5 je mírná a hodnota nad 6 je vysoká nebo velmi vysoká. V extrémních případech může úroveň UV záření dosáhnout až 11. Jedná se o mezinárodní standardní měření, takže se měří a uvádí stejným způsobem bez ohledu na to, kde se nacházíte. 

Síla ultrafialového záření se liší v závislosti na několika faktorech:

  • Lokalita
  • Roční období
  • Povětrnostní podmínky, například množství oblačnosti

UV index není vázán na teplotu. Úroveň UV záření může být stejně vysoká v jarní den jako na vrcholu léta. Dobré pravidlo zní: “Pokud je váš stín kratší než vy, jste vystaveni vyšší úrovni UV záření.”

Při zdravém opalování tedy sledujte také UV index a pokud je příliš vysoký, tak použijte silnější opalovací krém a jeho vrstvu obnovujte častěji.

Důvěryhodné zdroje:

[1] Healthline: Is Sunbathing Good for You? Benefits, Side Effects, and Precautions

Autor: Richard BB