Jak na sprchování se stehy?

Můžu namočit stehy?

Je zapotřebí dbát pokynů vašeho ošetřujícího lékaře. Ten vám řekne, jak dlouho je třeba stehy udržovat v suchu. Tato doba může totiž záviset na druhu vaší rány či druhu použitých stehů.

Obecně však platí, že byste se měli snažit udržovat stehy suché aspoň 48 hodin po jejich vytvoření, ačkoliv výzkum pod vedením doktora Heala (1) prokázal, že drobné namočení stehů v prvních 48 hodinách po jejich vytvoření neznamená zvýšené riziko infekce rány.

Pokud se vám stehy omylem namočí, jednoduše oblast ihned osušte čistým ručníkem a ujistěte se, že se veškerá vlhkost v okolí stehů vsákla. Není nutné panikařit. Voda není kyselina.

Jak se sprchovat se stehy?

Postupujte podle pokynů lékaře, kdy můžete začít s čištěním místa a jakým způsobem. Jakmile však uplyne doba, kdy vám lékař doporučil udržovat stehy zcela suché, tak to neznamená, že okamžitě můžete stehy testovat pod horkým proudem vody.

Nejprve doporučujeme stehy krátce namočit lehkým postřikem (například ve sprše), ale neměly by být namočené trvaleji (například ve vaně). Poté se ujistěte, že jste místo se stehy osušili a nezůstává mokré.

Jaký přípravek používat při sprchování se stehy?

Nejlepší by samozřejmě bylo používat pouze vodu, čímž byste minimalizovali jakékoliv riziko. To se však nedá aplikovat dlouho. Proto doporučujeme mýdla nebo sprchové gely, které mají přírodní složení a neobsahují parfemaci či alkohol . Na samotnou ránu však nedoporučujeme používat žádný mycí přípravek. 

Jak se mýt se stehy na hlavě?

Pokud máte stehy na hlavě, tak je možné používat šampon, pokud dodržité následující:

 • nebude vystavovat stehy tekoucí vodě.
 • voda na umývání vlasů nebude příliš horká.
 • použijete pouze nezbytně nutné množství vody.
 • bude používat, co nejpřírodnější šampon.
 • při umývání hlavy budete postupovat klidně a bez zbytečné síly (2).

TOP Přírodní šampony

Co když mám přes stehy obvaz?

Pokud máte přes stehy obvaz, vyhněte se jeho namočení, pokud není vodotěsný. Obvaz byste však nikdy neměli ponořovat pod vodu. Pokud si nejste jisti, zda je váš obvaz vodotěsný, vyhněte se jeho namočení úplně.

Obvaz nesundávejte, pokud vám to nedoporučí zdravotnický pracovník.

Pokud vám bylo doporučeno udržovat obvaz i stehy v suchu, tak můžete zakrýt stehy při sprchování gumovou rukavicí nebo igelitovým sáčkem, pokud zakryjí ránu a použít hadřík, kterým se očistíte, přičemž se vyhnete stehům. Po umytí si stehy osušte čistým ručníkem, a to i v případě, že se oblast rány nenamočila, abyste se ujistili, že je rána zcela suchá.

TOP Přírodní mýdla

Co jsou to stehy?

Stehy v kůži si můžete představit podobně jako ty v oblečení. Tedy nitě, které drží věci, v našem případě kůži pohromadě. Jsou vyrobeny z různých materiálů, které mohou být také biodegradabilní. To znamená, že se samy rozpustí. Takové stehy se dávají nejčastěji do oblasti úst. Stehy jsou důležité, protože snižují pravděpodobnost většího krvácení nebo infekce. Rovněž snižují tvorbu jizev. Není tak dobré je hned po jejich aplikaci zbytečně zatěžovat.

Jak se starat o stehy?

Lékař nebo zdravotní sestra by vám měli říci, jak o své stehy pečovat. Dodržujte jejich pokyny. Obecně platí, že pokud máte stehy, tak se snažte:

 • udržovat stehy čisté
 • udržovat stehy suché
 • chraňte stehy před poškozením
 • stehy si neškrabte

Měli byste se tak vyhýbat kontaktním sportům, jako je fotbal nebo hokej, aby se rána co nejlépe zahojila. Neměli byste chodit plavat, dokud se rána nezahojí a stehy nebudou odstraněny. Pokud má stehy vaše dítě nedovolte mu hrát si s vodou, blátem, pískem a barvami. Hraní si s takovými věcmi by mohlo způsobit znečištění nebo bolest v oblasti rány nebo infekci. Dětem může být také doporučeno, aby se vyhýbaly tělocviku ve škole, dokud se rána nezahojí. (3)

Důvěryhodné zdroje:

 1. Heal, Clare et al. “Can sutures get wet? Prospective randomised controlled trial of wound management in general practice.” BMJ (Clinical research ed.) vol. 332,7549 (2006): 1053-6. doi:10.1136/bmj.38800.628704.AE
 2. Mount Sinai: Laceration – sutures or staples – at home
 3. NHS: How should I care for my stitches?

Tento článek napsal