Jak na sprchování se stehy?

Naposledy aktualizováno: 04.04.2022

Vy nebo vaše dítě jste se pořezali. Jdete k lékaři. Vzniknou vám stehy. Nic neobvyklého. Skoro každému se “poštěstí” něco podobného zažít.

Ale tím to nekončí. Následuje tolik potřebná rekonvalescence, která má své pravidla a může ovlivnit vaše každodenní návyky. Sprchování je jedním z nich, protože sprchování se stehy má svá pravidla.

My vám ty základní představíme, ale vždy dbejte na doporučení vašeho ošetřujícího lékaře. 

Jak se sprchovat se stehy?

Postupujte podle pokynů lékaře, kdy můžete začít s čištěním místa a jakým způsobem. Jakmile uplyne doba, kdy vám lékař doporučil udržovat stehy zcela suché, tak to neznamená, že okamžitě můžete stehy testovat pod horkým proudem vody.

Nejprve doporučujeme stehy krátce namočit lehkým postřikem (například ve sprše), ale neměly by být namočené trvaleji (například ve vaně). Poté se ujistěte, že jste místo se stehy osušili a nezůstává mokré.

Jaký přípravek používat při sprchování se stehy?

Nejlepší by samozřejmě bylo používat pouze vodu, čímž byste minimalizovali jakékoliv riziko. To se však nedá aplikovat dlouho. Proto doporučujeme mýdla nebo sprchové gely, které neobsahují parfemaci ani alkohol. Na samotnou ránu však nedoporučujeme používat žádný mycí přípravek. 

Sprchové gely pro sprchování se stehy

Mýdla pro sprchování se stehy

Co když mám přes stehy obvaz?

Pokud máte přes stehy obvaz, vyhněte se jeho namočení, pokud není vodotěsný. Obvaz byste však nikdy neměli ponořovat pod vodu. Pokud si nejste jisti, zda je váš obvaz vodotěsný, vyhněte se jeho namočení úplně.

Obvaz nesundávejte, pokud vám to nedoporučí zdravotnický pracovník.

Pokud vám bylo doporučeno udržovat obvaz i stehy v suchu, tak můžete zakrýt stehy při sprchování gumovou rukavicí nebo igelitovým sáčkem, pokud zakryjí ránu a použít hadřík, kterým se očistíte, přičemž se vyhnete stehům.

Po umytí si stehy osušte čistým ručníkem, a to i v případě, že se oblast rány nenamočila, abyste se ujistili, že je rána zcela suchá.

Co když jsem si stehy omylem namočil?

Pokud se vám stehy náhodou namočí, jednoduše oblast ihned osušte čistým ručníkem a ujistěte se, že se veškerá vlhkost v okolí stehů vsákla.

Není nutné panikařit. Voda není kyselina.

Co jsou to stehy?

Stehy v kůži si můžete představit podobně jako ty v oblečení. Tedy nitě, které drží věci, v našem případě kůži pohromadě. Jsou vyrobeny z různých materiálů, které mohou být také biodegradabilní. To znamená, že se samy rozpustí. Takové stehy se dávají nejčastěji do oblasti úst.

Poté, co jste dostali stehy, vám lékař nebo jeho zdravotní sestra měli dát pokyny, jak o ně pečovat, a říct vám, kdy půjdou ven. To může být jen několik dní a pravděpodobně ne déle než 2 týdny. Záleží na tom, jak hluboká byla vaše rána, kde na těle jste ji měla a jaký druh stehů jste dostala.

Jak dlouho udržovat stehy suché?

Doporučení lékařů je nejčastěji v rozmezí 24 – 48 hodin. Rozhodně dbejte na to, co vám ošetřující lékař doporučil.

Stehy jsou důležité, protože snižují pravděpodobnost většího krvácení nebo infekce. Rovněž snižují tvorbu jizev. Není tak dobré je hned po jejich aplikaci zbytečně zatěžovat.

Autor: Richard BB