Jak na čištění pleti: Praktický návod

Čištění pleti je nejen nezbytným krokem před spaním, kdy si chcete z obličeje smýt make-up a nečistoty z celého dne, ale i ráno kdy očistíte pleť od zbytků zregenerované kůže. Správné čištění pleti odstraňuje nečistoty a odumřelé kožní buňky z obličeje. Pravidelné čištění obličeje také zabraňuje vzniku bakterií a tím i ucpávání pórů. 

Přinášíme vám praktický návod, jak na čištění pleti.

1. Umyjte si ruce

Před začátkem čištění pleti si umyjte ruce mýdlem a opláchněte je vodou. Je důležité začít s čistýma rukama, abyste zabránili přenosu bakterií z rukou na obličej.

TOP Mýdla

2. Nejprve odstraňte veškerý make-up

Pokud make-up na obličeji nemáte, tak můžete tento krok přeskočit. Jen správně odlíčená pleť může regenerovat a vstřebávat následnou péči. Odlíčená pleť není zbytečně zatěžována make-upem. Zvláštní péči při odličování je potřeba věnovat oblasti okolo očí, kde je kůže tenčí a jemnější. Pro odolný make-up je vhodné použít olejový nebo dvousložkový odličovač.

Odstraňte make-up pomocí odličovače nebo micelární vody. Naneste je na vatový tamponek a jemně otírejte obličej, přičemž se vyhněte oblasti kolem očí. Pokud používáte odličovací přípravek na bázi oleje, naneste jej na suchou pokožku a opláchněte vlažnou vodou.

TOP Odličovače

Micelární voda získala svůj název podle micel, což jsou maličké čisticí molekuly, které jsou ve vodném roztoku. Povrchově aktivní látky tvořící tyto micely přitahují olej a nečistoty. Proto je micelární voda skvělá pro čištění obličeje.

TOP Micelární vody

3. Očištěte obličej

Poté očistěte pleť pomocí čisticího přípravku na pleť. Naneste ho na navlhčenou pokožku a jemně masírujte do pleti kruhovými pohyby. Smyjte čisticí prostředek z obličeje vlažnou vodou. Vyhněte se horké vodě, protože by mohla z pokožky odstranit esenciální oleje. Obličej osušte čistým a měkkým ručníkem. 

TOP Čistící přípravky na pleť

Dalším způsobem, jak zlepšit účinnost čistícího přípravku na pleť, může být použití čistícího kartáčku, který pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a nečistoty. Při používání je však důležité být opatrný a používat kartáček šetrně, aby nedošlo k podráždění pokožky. Před použitím kartáčku se doporučuje pokožku nejprve omýt teplou vodou a pak už můžete přistoupit k samotnému čištění, a to pomocí manuálního nebo elektrického kartáčku. (4)

4. Aplikujte pleťové tonikum

Naneste trochu pleťového tonika na kousek vaty a jemnými pohyby si tonikum vetřete na obličej. Pleťové tonikum odstraňuje zbytky nečistot a aplikuje se po čištění pleti. Současně připravuje pokožku pro nanesení dalších kosmetických přípravků. Věnujte pozornost obsahu alkoholu, ten totiž pokožku vysušuje. Tonizací se rozumí posílení a vyvážení pH po čištění pleti. (1)

TOP Pleťová tonika

5. Hydratujte obličej

Po čištění je důležité pleť hydratovat pleťovým krémem. Použijte krém vhodný pro váš typ pleti a krouživými pohyby jej naneste na obličej a krk. Díky tomu bude vaše pleť hydratovaná. Pleťové krémy mohou pomoci s problémy s pevností, mazem, můžou se starat o suchou nebo aknózní pokožku, o starou i mladou.

TOP Pleťové krémy

Co dodržovat při čištění pleti?

  • Používejte vlažnou vodu

Ačkoliv póry nejsou dveře, takže horká voda je neotevře a studená je nezavře, tak extrémní teploty vody mohou způsobit podráždění, takže je lepší držet se střední cesty. 

  • Nemyjte obličej příliš často

Omezte mytí obličeje maximálně na dvakrát denně a po výrazném pocení. Obličej si tak myjte jednou ráno, jednou večer a také po silném pocení. (2)

  • Nepoužívejte k čištění obličeje běžné mýdlo

Pokud nejsou mýdla speciálně vyvinuta pro obličej, mohou běžná mýdla změnit pH rovnováhu pokožky, což umožňuje větší růst bakterií a kvasinek. (3)

TOP Mýdla na obličej

Důvěryhodné zdroje: 

  1. Skincraft: How To Clean Your Face The Right Way To Get Clearer Skin
  2. AAD: Face Washing 101
  3. Healthline: How to Wash Your Face
  4. Recenzer.cz: Čistící kartáčky na pleť

Tento článek napsal