Jak mít zdravou pokožku?

Naposledy aktualizováno: 28.08.2022

Podíváme se na to, čemu naše kůže každý den čelí a jak ji co nejlépe očistit.

Každý den je celé naše tělo vystavováno řadě vnějších vlivů. A to především pokožka. Ať už se jedná o vítr, mráz, spalující žár, nevhodnou kosmetiku nebo jen nepohodlné oblečení – každý faktor na ní zanechává svou stopu. Čím víc je naše kůže namáhána, tím více se stává náchylnější k různým bakteriálním infekcím, které mohou v těle způsobit pořádnou neplechu. Lze jim vůbec nějak zabránit?

Jak na zdravou kůži?

Většina bakteriálních infekcí, byť mohou být velmi bolestivé, obvykle sami po nějakém čase odezní, při horším průběhu za pomocí antibiotik nebo speciálních mastí. Aby k nim však vůbec nemuselo dojít, je zapotřebí dbát na:

  • na prevenci neboli důkladnou hygienu
  • zdravý životní styl
  • oblečení z prodyšných materiálů

Co ovlivňuje naši pokožku?

Pokožka je největším orgánem lidského těla, definovaný celou řadou faktorů. Pomineme-li ty vnitřní, mezi které patří zejména genetické předpoklady, hormonální rovnováha nebo různá onemocnění, je vystavována zejména aspektům z vnějšího prostředí – tedy tomu, co se nachází mimo naše tělo. Jejich množství a síla je dána především životním stylem a prostředím.

Nejvýrazněji se na ní podepisuje UV záření, agresivní kosmetické přípravky nebo extrémní teploty. Zejména v horkých letních dnech nebo třeba v sauně má mnohem vyšší tendenci se potit a tím pádem se zvyšuje riziko tvorby akné, opruzenin nebo kožních infekcí, které mimo jiné může mít na svědomí i neprodyšné spodní prádlo, oblečení z umělých materiálů nebo špatná hygiena.   

Co dokážou bakterie?

Možná vás překvapí to, že i na povrchu našeho těla žije svým vlastním životem skupina mikroorganismů, kterou nazýváme jako mikrobiom pokožky. Množství těchto bakterií, virů a hub dokonce převyšuje počet našich vlastních buněk. Toto uskupení hraje velmi důležitou roli v ochraně zdraví celého kožního pláště.

Problémy nastávají až v případě, kdy dojde k narušení této ochranné vrstvy. Může se jednat o náhlou změnu kyselosti, nedostatek hydratace, zbytečné dráždění přehnanou hygienou anebo převážení škodlivých bakterií, které na rozdíl od mikrobiomu s sebou nic dobrého nepřináší. 

Bakteriální onemocnění kůže obvykle není vůbec příjemnou záležitostí a není radno jej brát na lehkou váhu. Mezi ty nejčastější patří například mokvající puchýřky nebo nežity, tedy hnisavé a bolestivé hrboly způsobené otíráním zpocené pokožky o oblečení.

Autor: Richard BB