Jak funguje fialový a stříbrný šampon?

Fialový šampón nebo stříbrný (silver) šampon nemají za úkol vaše vlasy zcela obarvit, ale jen potlačit jejich žluté tóny a tím dosáhnout studených odstínů vaší blond koruny.

Jak tyto šampony fungují? 

Jsou opravdu vhodné na studený tón vlasů? 

Jaký je rozdíl mezi stříbrným a fialovým šamponem?

Je to jen pro blondýny?

Tolik otázek ve spojitosti s fialovým a stříbrným šamponem. My vám na tyto otázky přinášíme v našem článku odpovědi. Nejde jen o to, zda se dá těmto přípravkům vůbec věřit, ale také o to, jak takový šampon správně vybrat a používat jej.

Co ovlivňuje barvu vlasů?

Vaše přirozená barva vlasů je dána pigmentem. Tvar a skladba zrna pigmentu předurčuje vaši přirozenou barvu vlasů. Struktura zrn rozhoduje, zda máte světlé nebo tmavé vlasy. Počet zrn určuje intenzitu konkrétního zbarvení. 

A proto vám žádný šampón barvu nezmění.

Díky fialovým nebo stříbrným (silver) šampónům víc blond prostě nebudete. Ke zesvětlení tedy nedojde. Toho lze dosáhnout jen pomocí peroxidu vodíku. Všechny vlasy (i když se vám to nejeví) mají v sobě teplé tóny, a proto se po jejich zesvětlení peroxidem vodíku objevují tolik žluté nebo červené tóny. 

Co umí fialový a stříbrný šampón?

Rozdíl mezi fialovým šamponem a silver neboli stříbrným šamponem prakticky není. Pod oběma názvy se skrývá stejný účinek. 

Tyto šampóny mají za úkol oživit blond barvu vašich vlasů, stáhnout žluté tóny, dodat vlasům lesk a studený podtón. Když si tedy koupíte takový stříbrný šampon nebo masku, kondicionér nebo kůru většinou jde o produkt fialové nebo modré barvy. 

Jak fialový a stříbrný šampon funguje?

Jak už bylo zmíněno fialový šampon vlasy nezesvětlí. Funguje pouze opticky. Díky modrým až fialovým pigmentům v něm obsažených dokáže potlačit žluté tóny. Tím neutralizuje teplý odstín. 

Pokud máte tmavé vlasy a chcete jen docílit studeného efektu můžou vás tyto produkty zklamat. Tento „optický klam“ vychází z teorie barevného kruhu. A tedy jednu barvu neutralizuje právě ta, která leží naproti. Žluté tóny tak potlačuje barva fialová, zatímco červenou upozadíte díky zelené. Stejný princip můžete najít i u tzv. bělících past modré barvy. 

TIP: Pokud hledáte pomocníky pro zkrášlování, například kartáč na vlasy, tak s výběrem vám pomůže portál pro informovaný nákup Jaktovybrat.cz

Kdy je vhodné fialový šampon používat? 

To, že z kadeřnictví vycházíte s ledovou blond neznamená, že máte vystaráno. Vlas se postupně vrací ke své teplé barvě a přispívají k tomu venkovní vlivy jako je slunce, smog, chlor, slaná nebo tvrdá voda. 

Vlasy prostě oxidují a žloutnou.

V takovém případě je potřeba se o odbarvené vlasy náležitě starat a prodloužit jejich životnost. Tyto šampóny má smysl použít nejen pro barvené vlasy, ale i pro ty přirozené. Například žluté blond nebo šedivé vlasy, proto se setkáváme i s názvem silver šampon, stříbrný šampon.

Jak vybrat fialový a silver šampon na studený tón vlasů?

Jak s fialovým a stříbrným šamponem pracovat?

Pokud chcete odstranit žlutou barvu z vlasů nebo prodloužit efekt studené blond od kadeřníka, tak sáhněte po fialovém nebo stříbrném šamponu.

Fialové ani stříbrné šampony však klasický mycí přípravek na vlasy nenahradí. Nejsou určeny ke každodennímu používání a pokud to s jejich užíváním přeženete, můžete být nemile překvapeni.

Mezi „fialovými“ produkty na vlasy můžete najít i masky nebo kondicionéry. Stahovat žlutou jde šetrně, kdy budete čas od času, dle návodu, používat fialový šampón nebo půjdete intenzivnější cestou a sáhnete po masce.

Pokud máte vlasy znečištěné, nejprve je omyjte vašim klasickým přípravkem na mytí vlasů a až poté aplikujte šampón fialový. Teplá voda pomáhá k lepší absorpci fialových pigmentů, rozšiřuje póry vlasu, proto před aplikací opláchněte vlasy teplou vodou. Po použití fialového šamponu se doporučuje nanést kondicionér. Právě jako prevence před vysušením. 

Co způsobuje přemíra užívání fialového šamponu?

Může se stát, že kvůli přemíře používání takto pigmentovaných šamponů vám začnou vlasy modrat. Většinou tyto produkty nemají za úkol vlas hydratovat, a tak vám jej vysuší a modrý pigment drží na jeho povrchu. Proto si přečtěte doporučení na obalu týkající se správného použití, tedy četnosti používání šamponu nebo počet minut pro působení masky. Suchý vlas se i více láme. 

Pokud už jste zmodraly, tak není na místě panikařit. Šampón se postupně vymyje. 

Vyplatí se používat fialový a stříbrný šampon?

Závěrem se dá říci, že stříbrný a fialový šampon je určen pro boj se žlutými vlasy a nezáleží na tom, jestli máte žlutý tón dán přirozeně nebo odbarvením. 

Avšak pozor, jestli plánujete návštěvu kadeřníka za účelem zesvětlení vlasů, nedoporučuje se tento přípravek před návštěvou kadeřníka používat. Mohl by totiž výsledek ovlivnit.

Výsledné efekty používání fialového a stříbrného šamponu se mohou různit. Svou roli hraje jednak samotná kvalita vašich vlasů, ale i kvalita produktu jako takového. Jsou i přípravky které nejen nežádoucí barvu vlasů potlačí, ale mohou i vlas pigmentem obalit. Například zabarvené spreje, pěny nebo jiné pigmentové přípravky.

Zázraky na počkání nečekejte, ale při správném používání je to efektivní cesta, jak dosáhnout vysněné ledové blond barvy vašich vlasů.

TOP3 Fialové šampony

Štítek:
Naposledy aktualizováno: 12.05.2022