Jak ekologicky vyhodit kosmetiku?

Přemýšlíte, jak vyhodit již použité kosmetické přípravky?

Není to vždy tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Jasně, směsný odpad je řešením, ale není to vždy ta nejekologičtější cesta.

Nejefektivnějším řešením je odpad vůbec nevytvářet. Dnes lze najít celou řadu receptů, jak vyrobit domácí kosmetiku nebo domácí drogerii pomocí několika základních ingrediencí.

Kam vyhodit deodorant?

Tak už víte, jak vybrat pro vás ten nejlepší deodorant. Ale co udělat s obalem, až deodorant vypotřebuju? Nejste si jisti? Proto jsme pro vás připravili stručný návod, kam vyhodit deodorant po jeho spotřebování.

Deodoranty mohou mít nejrůznější konzistenci, což má vliv na druh obalu. Nejčastěji jsou deodoranty zabaleny v plastovém obalu, v papíru, ve skle nebo v kovové nádobě (především spreje).

První krokem je maximální možné oddělení zbytků produktu od obalu. Pokud vám produkt nevyhovuje a chcete jej vyhodit ještě zčásti plný, tak jeho obsah v podobě tuhé varianty, gelu či krému vyjměte pomocí papírového ubrousku a vhoďte do koše. Samozřejmě pouze pokud je to možné. U sprejového deodorantu nelze vnitřní aerosol efektivně vyjmout.

Druhým krokem je určení druhu materiálu obalu (plast, sklo, papír či kov) a také, zda se jedná o obal pouze z jednoho materiálu (preferovaná varianta) nebo tzv. kompozitní obal (více druhů materiálu v jednom). Pokud je to více materiálů v jednom (například papírový obal s plastovou fólií) a nelze je oddělit, tak obal putuje do běžného směsného odpadu.

A teď co kam vyhodit?

Spreje (kovové nádoby) patří do nádob na kovy. Buď se jedná o speciální kontejnery pouze na kov nebo kontejnery s nálepkou, která říká, že do nich můžeme třídit i kovový odpad.

Skleněné obaly (kuličky nebo rozprašovače) vytřídíme do kontejneru na sklo, podle toho zda se jedná o bílé či barevné sklo.

Plastové obaly (tuhé či krémové varianty) vytřídíme do kontejneru na plast.

Papírové obaly (nejčastěji tuhé varianty) vytřídíme do kontejneru na papír.

Ostatní (například dřevo) můžete zkusit znovu použít. Pokud jej musíte vyhodit, tak bohužel do směsného odpadu.

Deodoranty

Štítek:
Kategorie: Udržitelnost
Naposledy aktualizováno: 15.02.2022