Jak efektivně na vrásky kolem očí?

Vrásky kolem očí jsou typickou součástí stárnutí, se kterou však lze částečně bojovat. Pomoci v boji proti vráskám kolem očí může především zdravý životní styl, vhodné používání kosmetických přípravků a obličejové cvičení.

V tomto článku vám pomůžeme vyzrát na vrásky kolem očí.

Jak se zbavit vrásek kolem očí pomocí kosmetiky?

Používejte oční krém proti vráskám

Významným pomocníkem v boji proti očním vráskám je speciální krém na oči. Pleť okolo očí je nejen tenčí, ale má i menší póry. Proto jí nestačí běžný krém na tvář, ale potřebuje speciální krém na oči. Ten má menší molekuly, které jsou schopné proniknout dovnitř a pleť důkladně vyživit a hydratovat.

Krém na oči proti vráskám umí pleti dodat všechno, co si není schopná zajistit sama. Kromě její křehké struktury má v sobě pleť okolo očí i méně mazových žláz, takže z ní i snadněji vyprchává vlhkost. Dostatečná hydratace je přitom zodpovědná za pružnost pleti, která tak lépe odolává nepříznivým vnějším vlivům i námaze ze smíchu, mračení i mnutí očí.

Na rozdíl od krémů na obličej má ten na oči koncentrovanější složení a obsahuje větší množství látek zaměřených na regeneraci, zvlhčení a udržení hydratace v pleti. Díky tomu pleť vypíná, stará se o vyhlazení vrásek a omezuje další znaky stárnutí.

TOP Oční krémy proti vráskám

Jak oční krém proti vráskám používat?

Krém na oči proti vráskám nejlépe funguje v kombinaci se správným způsobem nanášení. Je potřeba myslet na to, že tato oblast vyžaduje jemné zacházení. Toho nejlépe dosáhnete nanášením krému prsteníčkem (nejslabším prstem), se kterým nebudete mít takovou tendenci na pleť tlačit jako u ukazováčku.

Naneste menší množství krému na prst a pomocí něj udělejte pod očima malé tečky. Ty pak opatrně rozetřete směrem od vnitřního k vnějšímu koutku. Vyhněte se jeho nanesení k řasám a použití většího množství, které by mohlo způsobit podráždění nebo mílie. Počkejte 2 minuty, než se krém vstřebá, a pokračujte s aplikací vaší další obličejové péče a líčidel.

Stejně jako u ostatních pečujících produktů je důležité také to, jak často krém na oči proti vráskám používat. Pokud je vaše oční okolí suché, je vhodné nanášet krém ráno i večer. Při mastnější pokožce stačí použití jednou denně. Také je potřeba si řídit se i pokyny k vybranému krému.

Používejte opalovací krém na obličej

Ochranou pokožky před UV zářením můžete zabránit tvorbě jemných vrásek. Vždy, když se vydáte ven, používejte krém s ochranným faktorem alespoň 30, i když není slunečno.

Pokud jste na přímém slunci několik hodin v kuse, zvažte ochranu očí kloboukem a slunečními brýlemi. Klobouky, kšiltovky a sluneční brýle navíc sníží případné mžourání, které se také podílí na tvorbě vrásek okolo očí.

TOP Opalovací krémy na obličej

Používejte jemný peeling

Suchou pokožku, která se vám tvoří pod očima, můžete jemně exfoliovat, abyste podpořili růst nových buněk. 

Peeling na obličej nečistí jen nečistoty z povrchu pokožky ale odstraňuje i odumřelé kožní buňky a podněcuje prokrvení pokožky. Doporučuje se aplikovat večer na vyčištěnou pleť, aby měla pokožka čas na zklidnění. S četností používání by se však mělo nakládat citlivě, pokožka má svou přirozenou bariéru a není dobré ji příliš často narušovat.

TOP Peelingy na obličej

Jak se zbavit vrásek okolo očí pomocí domácích aktivit?

Vyzkoušejte cviky a masáž na obličej

Některé obličejové cviky jsou podle neoficiálních zkušeností účinné při vypínání kůže pod očima.

Není důvod se domnívat, že jsou tato cvičení škodlivá, ale dostupné výzkumy o „obličejové józe“, jak ji někteří nazývají, jsou stále velmi omezené.

Pro masáž obličeje lze využít také nejrůznější masážní pomůcky jako je například faceroller. Masáž touto pomůckou navíc mírní otoky kolem očí, uvolňuje svalové napětí a povzbuzuje prokrvení pokožky. Přečtěte si, jak nejlépe při každodenní masáži facelorellem postupovat.

Jak se zbavit vrásek okolo očí pomocí medicíny?

Léčba alergií

Alergie často způsobují záněty v okolí očí. Mohou také způsobovat slzení očí. Tření nebo škrábání očí kvůli příznakům alergie může přispět k zarudnutí očí a k pocitu suché pokožky.

Léčba příznaků alergie může vaší tváři dodat uvolněnější vzhled a z dlouhodobého hlediska může také chránit pokožku pod očima.

Jak preventivně bránit vzniku vrásek okolo očí?

Vrásky jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí, ale lze jim částečně předcházet. Je nutné v rámci vašeho životního stylu dodržovat následující:

  • jíst vyváženou stravu
  • nekouřit
  • dostatečně spát

Kdy vznikají vrásky kolem očí?

Nejčastěji vznikají oční vrásky kolem 25 let, protože v té době v ní začíná významně ubývat přirozený kolagen.

K vráskám ale můžete mít genetické dispozice a mohou se proto objevit dřív. K jejich tvorbě přispívá i suchá pleť. Proto není chybou začít v takovém případě o pleť ve svém očním okolí pečovat už dřív, klidně už kolem 20 let. Čím dřív s touto péčí začnete, tím lépe. Samozřejmě krém pomůže v jakémkoli věku, důležitá je pravidelnost.

Proč vznikají vrásky kolem očí?

Oční okolí je na tvorbu vrásek extrémně náchylné. Je zatěžované náročnou mimikou očí a zároveň je tu kůže velmi slabá. Kůže na tváři je o dost tenčí než kůže na zbytku těla a ta okolo očí je dokonce desetkrát tenčí než na zbytku tváře. S přibývajícím věkem totiž pokožka ztrácí část své pružnosti, a proto se tu tak snadno vrásky vytvoří.

Jaké existují typy vrásek pod očima?

Lidé mohou mít jeden nebo více typů vrásek pod očima, přičemž každý z těchto typů vzniká z jiné příčiny.

Dynamické vrásky

Opakované stahování svalů pod kůží může časem způsobit dynamické vrásky. Ty se obvykle objevují, když jsou svaly v činnosti, tedy když se například někdo usměje. Dynamické vrásky se obvykle tvoří mezi obočím a na čele. 

Statické vrásky

Poškození kůže způsobuje statické vrásky, které zůstávají viditelné, i když jsou obličejové svaly v klidu. Časem se z dynamických vrásek mohou stát vrásky statické. Ke vzniku statických vrásek může přispívat vystavování se slunci, kouření a špatná výživa.

Důvěryhodné zdroje: 

  1. Healthline: How to Prevent Fine Lines Under Your Eyes
  2. Medical News Today: Under eye wrinkles: How to get rid of lines

Tento článek napsal