Jak efektivně na kruhy pod očima?

Kruhy pod očima mohou z různých důvodů postihnout každého člověka jakéhokoli věku. Na vzniku tmavých kruhů pod očima se podílí genetika, stárnutí a faktory životního stylu. Tmavé kruhy pod očima vytváří smutný a unavený dojem, kterým určitě nezaujmete. Naštěstí existuje řada metod, která může pomoci s nežádoucími kruhy pod očima.

Jak na kruhy pod očima?

Tmavé kruhy pod očima lze zmírnit jednoduchými kroky. Ačkoli některé z těchto kroků nejsou vědecky prokázané, mohou stát za vyzkoušení, protože mnohé z nich jsou levné a nemají žádné vedlejší účinky.

 • Oční krémy na kruhy pod očima

Na kruhy pod očima je potřeba používat speciální oční krém proti kruhům, protože ne všechny krémy na oči fungují stejně.

Kromě toho, že očnímu okolí poskytují nezbytnou hydrataci a pokožka je tak hladší a vypnutější, jí umí zajistit i další účinné látky. Ty dokáží pokožku posílit nebo i zesvětlit, díky čemuž jsou kruhy světlejší. Pokud kruhy pod očima doprovází nebo zhoršují pytle pod očima, účinné látky v krému je pomáhají odbourat.

Někdy trvá i půl roku, než se efekt očního krému proti kruhům naplno projeví. Počítejte proto s pravidelným a dlouhodobým používáním, které vaše oční okolí viditelně vylepší.

TOP Oční krémy na kruhy pod očima

 • Více spánku

Dostatek kvalitního spánku každou noc může pomoc předejít kruhům pod očima. Zvednutí hlavy výše na další polštáře může pomoci snížit tmavé kruhy a otoky kolem očí.

 • Přikládání okurky

Přikládání plátků okurky na oči může zklidnit unavené oči a snížit otoky. Vysoký obsah vody a vitaminu C v okurce může pomoci vyživit a hydratovat pokožku.

 • Studený obklad

Přikládání studeného obkladu na oči může stáhnout cévy a snížit výskyt tmavých kruhů.

 • Příkládání čajových sáčků

Čajové sáčky mohou pomoci zmírnit tmavé kruhy a otoky pod očima. Kofein má antioxidační vlastnosti a stimuluje krevní oběh.

 • Pití dostatečného množství vody

Snažte se pít dostatek vody. Hydrataci vám mohou pomoci udržet i další tekutiny, včetně mléka, čaje a džusů. K celkovému příjmu tekutin přispívá také konzumace ovoce a zeleniny.

 • Domácí maska z kávové sedliny

Pokud jste milovníkem dobré kávy (včetně italské kávy) a doma vám zůstává kávová sedlina, tak ji můžete použít v boji proti kruhům pod očima. Kávová sedlina funguje na předpokladu, že obsah kofeinu v kávě pomáhá rozšiřovat cévy, které jsou jednou z příčin ke vzniku tmavých kruhů. Jednoduchý recept na domácí masku proti kruhům pod očima.

V případě, že výše uvedené postupy nepomáhají a kruhy pod očima vás stále trápí, tak zvažte návštěvu vého lékaře nebo dermatologa. Ti zkontrolují, zda příčinou nejsou nějaké skryté zdravotní potíže.

Jak zakrýt kruhy pod očima?

Make-up nebo korektor tmavé kruhy pod očima nevyléčí, ale pomůže je zakrýt. Pokud chcete kruhy pod očima skrýt, můžete je zakrýt korektory, takže splynou s typickou barvou vaší pleti. Stejně jako u každého lokálního ošetření nebo make-upu existuje možnost podráždění nebo alergické reakce. Pokud zaznamenáte jakékoli vedlejší účinky, přestaňte je používat a zvažte konzultaci s lékařem.

Pamatujte, že tmavé kruhy nejsou něco, co se nutně musí napravit. Není nic špatného na tom, když je necháte být. Neměli byste pociťovat tlak na trvalou změnu svého vzhledu.

TOP Korektory

Jaké jsou přičíny kruhů pod očima?

Kůže kolem očí je nejtenčí na celém těle, a proto ztrácí vlhkost rychleji než na ostatních místech a je víc náchylná k vysoušení, dřívějším projevům stárnutí a známkám únavy. K těm nejvýraznějším patří kruhy pod očima. Přestože by se mohlo zdát, že se objevují jen při nevyspání, ve skutečnosti je příčin spousta.

Na prvním místě k nim přispívá oslabování kůže kvůli ztrátě kolagenu vlivem stárnutí. Pod křehčí kůží pak snadněji prosvítají drobné tmavé cévky vytvářející tmavé kruhy.

Únava je také významným důvodem pro vznik kruhů pod očima. K unaveným očím tělo přivádí víc krve, kde je spousta drobných žilek. Ty se zvětší, někdy se i poruší a kvůli drobnému úniku krve jsou ještě nápadnější.

K dalším významným příčinám patří celkově jemná kůže, na které jdou kruhy vidět víc. Větší tendence k nim mají i lidé s tmavší pokožkou a vystouplýma nebo opuchlýma očima, které vytváří stín. Přispívají k nim i některá onemocnění jako alergie nebo problémy se štítnou žlázou.

Kruhy zhoršuje je i nezdravý životní styl, především kouření. Pokud kouříte, tak byste měli vážně přemýšlet o tom, jak přestat kouřit. Na kruhy pod očima může mít vliv i počasí. Proto byste při pohybu venku neměli vynechat opalovací krém na obličej.

Jsou tmavé kruhy pod očima trvalé?

Tmavé kruhy pod očima mohou přicházet a odcházet. Jak dlouho budou trvat, závisí na mnoha faktorech. Mohou nastat období, kdy budou kruhy pod očima světlejší nebo tmavší. Někteří lidé mají přirozeně tmavší kruhy pod očima kvůli genetickým predispozicím.

TOP Oční krémy na kruhy pod očima

Co způsobuje tmavé kruhy pod očima u dětí?

Příčinou vzniku tmavých kruhů pod očima dítěte může být některá z následujících příčin:

 • Ucpaný nos 

Když je nos ucpaný, způsobí to, že se žilky kolem nosu zvětší a ztmavnou. Ucpání nosu může být způsobeno buď rýmou, nebo alergií. Pokud má dítě tmavší kůži kolem očí než obvykle a má problém s ucpaným nosem, může to spolu souviset. I tak je ale důležité poradit se s lékařem.

 • Genetika 

Pokud máte tmavé kruhy pod očima, je vysoká pravděpodobnost, že je bude mít i vaše dítě. To platí zejména v případě, že nemáte žádné jiné zjevné příznaky než výskyt tmavé barvy kůže pod očima.

 • Astma či Alergie

Tmavé kruhy pod očima dítěte mohou být také důsledkem zablokování a zúžení trubic, které vedou vzduch do plic a z plic. Toto zablokování a zúžení je synonymem pro astma.

 • Nedostatek spánku 

Tmavé kruhy pod očima se mohou objevit také v případě, že dítě není dostatečně vyspalé. K tomu může přispívat i nedostatečný spánek nebo narušený spánkový režim. Je proto nezbytné zajistit, aby vaše dítě mělo každou noc dostatek spánku.

 • Dehydratace

Pokud vaše dítě nepřijímá dostatek vody, jeho kůže se ztenčí. Změny mohou být viditelné v okolí jejich očí, kde se tvoří tmavá barva. To je částečně způsobeno odhalením krevních cév pod tenkou kůží očí.

Jak na tmavé kruhy pod očima u dětí?

Tmavé kruhy kolem očí u dětí často zmizí samy od sebe a nemusí vyžadovat léčbu. V některých případech stačí k trvalé změně jednoduchá změna životního stylu vašeho dítěte. Můžete zkusit například:

 • Změnit jídelníček 

Pokud tmavé kruhy způsobuje nedostatek výživy, můžete zavést změnu stravy, abyste zajistili dostatečnou konzumaci vitaminů a minerálů. Nechte je jíst meloun, okurku, bobulovité ovoce či rajčata. Také přidání dalších potravin s vysokým obsahem minerálů, jako jsou játra, růžičková kapusta a špenát, do jídelníčku vašeho dítěte může pomoci.

 • Pomozte jim dobře se vyspat

Vytvořte dítětí tako podmínky, aby se mohlo pohodlně vyspat.

 • Zmírněte ucpání nosu

Pokud jsou příčinou tmavých kruhů alergie, zvažte odstranění alergenu.

 • Udržujte dítě hydratované

 Zajistěte, aby vaše dítě doma i ve škole konzumovalo dostatečné množství vody.

 • Vyhledejte lékařskou pomoc

Pokud nic z výše uvedeného nepomáhá, tak zvažte návštěvu dětského lékaře.

Jak používat oční krém na kruhy pod očima?

Správné nanesení očního krému na kruhy pod očima je důležité pro jeho nejvyšší účinnost. Ideální je kombinace jemného zacházení a malého množství krému. Díky vysoké koncentraci účinných látek v krému se nemusíte bát, že byste krému nanesli málo. Právě naopak, kvůli většímu množství se mohou vytvořit mílie nebo podráždění. Důkladně umyté ruce a vyčištěná pleť před samotnou aplikací je také nezbytná.

Určitě si nejdřív přečtěte pokyny u konkrétního produktu, protože může mít kvůli konzistenci nebo aplikátoru jiný způsob používání. Obecně je ale nejlepší nanést malé množství, asi velikosti hrášku, na hřbet ruky. Odtud jemným poklepáváním a roztíráním směrem ven vpracujte krém na celou oblast pod očima, vyhněte se bezprostřednímu okolí řas. Začněte vždy u koutků a rozmazávejte krém směrem ven a přejeďte i nepohyblivou část očního víčka. Můžete také krém nanést rovnou na prst, vytvořit na pleti několik teček a ty pak jemnou masáží krouživými pohyby rozetřít.

Naučte se k tomu používat prsteníček, který jako nejslabší prst vyvíjí nejmenší tlak. Před aplikací další péče nebo líčení počkejte asi 2 minuty, než se krém úplně vsákne.

Důvěryhodné zdroje:

 1. Healthline: What Causes Dark Circles Under Your Eyes?
 2. Medical News Today: What causes dark circles under the eyes?
 3. WebMD: What to Know About Dark Circles Under a Child’s Eyes

Tento článek napsal