Jak efektivně bojovat s akné?

Naposledy aktualizováno: 15.10.2022

Když se řekne akné, většina z nás si nejspíš vybaví pubertální období, nesoucí se v duchu velký fyziologických změn, kterých byly všudypřítomné pupínky neodmyslitelnou součástí. Možná patříte mezi šťastlivce, kteří se jich nadobro zbavili někdy během studia na střední škole. Mnoho z nás však dokážou nepříjemné boláky velmi potrápit i v dospělosti.

Společně najdeme způsob, jak ulevit vaší pokožce.

Jak na akné v obličeji?

Hlavní zásadou v péči o pleť, ať má sklony k akné či nikoliv, je prevence. Obecně platí, že dodržováním základních pravidel spojených se zdravým životním stylem, nelze nic pokazit. V současné době je také potřeba dávat si pozor i na dotykové displeje mobilních telefonů, které přikládáme přímo na tvář a představují ideální prostředí pro množení různých bakterií. 

TOP Kosmetika na akné

Jak předcházet akné ve sprše?

Říká se, že čistota je půl zdraví a u zad to platí dvojnásob. Jedná se o partii těla, která je ke vzniku nepříjemných pupínků více náchylná právě proto, že při osobní hygieně se na ní často zapomíná. I přes to, že si na ně pořádně nedosáhnete, je potřeba důkladného mytí jemnou houbičkou a ideálně vhodným sprchovým gelem, který působí preventivně i pokud vás hnisavé boláky zrovna netrápí.

Vhodným produktem pro sprchování je antibakteriální sprchový gel, který léčí podrážděnou kůži a upravuje mazové žlázy tak, aby bylo zamezeno vzniku folikulitidům kůže, které vedou ke kožním infekcím, a zároveň vytváří na pokožce neviditelný ochranný povlak.

TOP Antibakteriální sprchový gel

Jaké jsou příčiny akné?

Příčiny akné v pubertální věku, kdy tělo mladého jedince prochází celou řadou duševních i fyzických změn spojených s hormonálními výkyvy, jsou jasné. Jak je ale možné, že nás tolikrát trápí i v dospělosti? Na ucpání mazových žláz se podílí celá řada faktorů, jako je třeba stres, životní prostředí, nekvalitní kosmetika, a dámy se s pupínky často potýkají i během svých dnů nebo v těhotenství, kdy se hormony opět dávají do pohybu.

Svou roli zde hraje i genetika nebo životní styl – pleť se takřka zákonitě zhorší při zvýšeném příjmu cukrů, konzumaci alkoholu nebo kouření. Genetiku změnit nemůžete, ale na svém životním stylu pracovat můžete. Ne vždy je to jednoduché, proto se nabízí vyhledat certifikovaného poradce z oblasti životního stylu. Ti vás tímto náročným procesem provedou.

Co je to akné?

Mastná tvář posetá zarudlými boláky, které se velmi často rozšíří ještě do oblasti krku, ramenou, hrudníku nebo zad – to je ve zkratce akné – kožní problém, který nás dokáže potrápit nejen v období dospívání.

Toto onemocnění mazových žláz se vyskytuje v několika různých podobách v závislosti na konkrétní příčině. Červené pupínky, které se následně zbarví do bíla a prasknou, jistě dobře znáte. Jedná se o akné komedonika, které se tu a tam vyskytuje zcela přirozeně.

Větší potíže nastávají až v případě, kdy na pokožce objevíte zanícené, hnisavé pupínky nebo dokonce bolestivé hrboly s vytékajícím hnisem. To znamená jediné – skutečně se zamyslet, co může za extrémním hromaděním mazu stát, a to nejlépe ve spolupráci s odborníkem.

Autor: Richard BB