Jak efektivně bojovat s akné?

Je akné problém pouze v dospívání?

Když se řekne akné, většina z nás si nejspíš vybaví pubertální období, nesoucí se v duchu velký fyziologických změn, kterých byly všudypřítomné pupínky neodmyslitelnou součástí. Možná patříte mezi šťastlivce, kteří se jich nadobro zbavili někdy během studia na střední škole. Mnoho z nás však dokážou nepříjemné boláky velmi potrápit i v dospělosti.

Společně najdeme způsob, jak ulevit vaší pokožce.

Akné – co se děje s naší pletí?

Mastná tvář posetá zarudlými boláky, které se velmi často rozšíří ještě do oblasti krku, ramenou, hrudníku nebo zad – to je ve zkratce akné – kožní problém, který nás dokáže potrápit nejen v období dospívání.

Toto onemocnění mazových žláz se vyskytuje v několika různých podobách v závislosti na konkrétní příčině. Červené pupínky, které se následně zbarví do bíla a prasknou, jistě dobře znáte. Jedná se o akné komedonika, které se tu a tam vyskytuje zcela přirozeně.

Větší potíže nastávají až v případě, kdy na pokožce objevíte zanícené, hnisavé pupínky nebo dokonce bolestivé hrboly s vytékajícím hnisem. To znamená jediné – skutečně se zamyslet, co může za extrémním hromaděním mazu stát, a to nejlépe ve spolupráci s odborníkem.

Proč máme pupínky?

Příčiny akné v pubertální věku, kdy tělo mladého jedince prochází celou řadou duševních i fyzických změn spojených s hormonálními výkyvy, jsou jasné. Jak je ale možné, že nás tolikrát trápí i v dospělosti? Na ucpání mazových žláz se podílí celá řada faktorů, jako je třeba stres, životní prostředí, nekvalitní kosmetika, a dámy se s pupínky často potýkají i během svých dnů nebo v těhotenství, kdy se hormony opět dávají do pohybu.

Svou roli zde hraje i genetika nebo životní styl – pleť se takřka zákonitě zhorší při zvýšeném příjmu cukrů, konzumaci alkoholu nebo kouření.

Jak se starat o pleť?

Hlavní zásadou v péči o pleť, ať má sklony k akné či nikoliv, je prevence. Obecně platí, že dodržováním základních pravidel spojených se zdravým životním stylem, nelze nic pokazit. V současné době je také potřeba dávat si pozor i na dotykové displeje mobilních telefonů, které přikládáme přímo na tvář a představují ideální prostředí pro množení různých bakterií. 

TOP Kosmetika na akné

Červené vystouplé tečky však nedominují pouze pokožce na obličeji, krku a dekoltu, ale velmi rády se množí i v oblasti zad. Ač se jedná o hůře dostupnou partii těla, i zde je důležitá důkladná očista vhodným kosmetickým přípravkem, kterou však mnoho z nás v rámci osobní hygieny zanedbává. Pokud se pupínků nejen na zádech nemůže již nějakou dobu zbavit, zkuste do své rutiny zapojit sprchový gel na akné.

Štítek:
Naposledy aktualizováno: 16.05.2022