Jak efektivně bojovat s akné?

Akné je poměrně běžné a existuje několik způsobů jak proti němu bojovat. Nejdůležitější je však prevence. K dispozici je široké spektrum kosmetiky na akné. Mírné akné lze těmito přípravky řešit. Závažnější akné by měl léčit lékař. Společně najdeme způsob, jak ulevit vaší pokožce.

TOP Kosmetika na akné

Jak předcházet akné?

Dodržováním několika základních pravidel spojených se zdravým životním stylem můžete významně snížit výskyt akné. Zaměřte se na následující:

 • Jezte zdravě

Pokud máte sklony k akné, mohou být spouštěčem určité potraviny. Výzkumy ukazují, že potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI), což znamená, že způsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi, mohou akné zhoršovat. Mezi tyto potraviny patří bílé pečivo, bílé těstoviny a rýže. Dále omezte konzumaci kofeinu a cukru, protože mohou způsobovat zvýšené vylučování mazu a tím podporovat vznik akné (1).

 • Nevymačkávajte si pupínky

Nikdy není dobrý nápad vyrážet pupínky. Vymačkávání pupínků může ve skutečnosti postižené místo zhoršit a může dokonce vést k jizvení. Když se pokusíte pupínek vymáčknout, riskujete jeho infikování tím, že do oblasti zanesete bakterie z rukou.

 • Pravidelně si myjte pokožku, zejména po cvičení

Když po fyzické aktivitě necháte na kůži sedět pot a nečistoty, může to mít velký vliv na vznik akné. Osprchujte se co nejdříve po tréninku. Mezi jednotlivými tréninky byste také měli vyprat propocené oblečení. Vhodným produktem pro sprchování je antibakteriální sprchový gel, který léčí podrážděnou kůži a upravuje mazové žlázy tak, aby bylo zamezeno vzniku folikulitidům kůže, které vedou ke kožním infekcím, a zároveň vytváří na pokožce neviditelný ochranný povlak.

TOP Antibakteriální sprchové gely

Jak bojovat s akné v obličeji?

Hlavní zásadou v péči o pleť, ať má sklony k akné či nikoliv, je prevence, kterou je zapotřebí podpořit vhodným číštěním pleti. V současné době je také potřeba dávat si pozor i na dotykové displeje mobilních telefonů, které přikládáme přímo na tvář a představují ideální prostředí pro množení různých bakterií. 

TOP Přípravky na čištění pleti

Jak bojovat s akné na krku?

Akné na krku  je důsledkem ucpaného póru. Póry mohou být ucpané odumřelými kožními buňkami, kožním mazem a bakteriem. Mezi možné příčiny patří:

 • nemytí krku, zejména po pocení
 • používání výrobku, který mohl zablokovat kožní maz, například hydratačního krému, make-upu, opalovacího krému nebo dokonce vlasového přípravku.
 • nošení oblečení nebo vybavení, které nedovoluje pokožce na krku dýchat
 • dlouhé vlasy, které se vám třou o krk
 • akné se může objevit i z obecnějších důvodů, jako jsou hormonální změny, stres, strava, léky nebo rodinná anamnéza (2)

S akné na krku můžete bojovat  pomocí následujících metod:

 • Pravidelně si myjte vlasy šamponem, zvláště pokud máte dlouhé vlasy
 • vyhýbejte se oblečení nebo vybavení, které by nedovolilo pokožce na krku dýchat

Jak bojovat s akné na zádech?

Červené vystouplé tečky nedominují pouze pokožce na obličeji, krku a dekoltu, ale velmi rády se množí i v oblasti zad a ramenou. Při boji s akné na zádech a remnou můžete zkusit:

Používejte jemný tělový peeling, abyste z pokožky odstranili přebytečné nečistoty a oleje. To může pomoci snížit množství odumřelé kůže, která by mohla ucpat póry na zádech a ramenou. Tělový peeling je proces, který zlepšuje strukturu a tón pleti. Funguje tak, že se odloupne vrchní vrstva pokožky, čímž se odhalí zdravější a mladší vnitřní vrstva.

 • Noste volné oblečení

Zvýšit množství akné na zádech a ramenou může také příliš těsné oblečení. Proto volte volné oblečení, které umožňuje pokožce dýchat a pomáhá odvádět pot. (3)

Jaké jsou příčiny akné?

Příčiny akné v pubertální věku, kdy tělo mladého jedince prochází celou řadou duševních i fyzických změn spojených s hormonálními výkyvy, jsou jasné. Jak je ale možné, že nás tolikrát trápí i v dospělosti? Na ucpání mazových žláz se podílí celá řada faktorů, jako je třeba stres, životní prostředí, nekvalitní kosmetika, a dámy se s pupínky často potýkají i během svých dnů nebo v těhotenství, kdy se hormony opět dávají do pohybu.

Svou roli zde hraje i genetika nebo životní styl – pleť se takřka zákonitě zhorší při zvýšeném příjmu cukrů, konzumaci alkoholu nebo kouření. Genetiku změnit nemůžete, ale na svém životním stylu pracovat můžete. Ne vždy je to jednoduché, proto se nabízí vyhledat certifikovaného poradce z oblasti životního stylu. Ti vás tímto náročným procesem provedou.

Co je to akné?

Mastná tvář posetá zarudlými boláky, které se velmi často rozšíří ještě do oblasti krku, ramenou, hrudníku nebo zad – to je ve zkratce akné – kožní problém, který nás dokáže potrápit nejen v období dospívání.

Toto onemocnění mazových žláz se vyskytuje v několika různých podobách v závislosti na konkrétní příčině. Červené pupínky, které se následně zbarví do bíla a prasknou, jistě dobře znáte. Jedná se o akné komedonika, které se tu a tam vyskytuje zcela přirozeně.

Větší potíže nastávají až v případě, kdy na pokožce objevíte zanícené, hnisavé pupínky nebo dokonce bolestivé hrboly s vytékajícím hnisem. To znamená jediné – skutečně se zamyslet, co může za extrémním hromaděním mazu stát, a to nejlépe ve spolupráci s odborníkem.

TOP Kosmetika na akné

Důvěryhodné zdroje:

 1. Healthline: How to Treat a Pimple on Your Neck
 2. Byrdie: Neck Acne Is Totally Normal—Here’s How to Treat It
 3. Healthline: How to Get Rid of Back Acne

Tento článek napsal