Jak chránit děti před klíšťaty a komáry?

Dětství je čas objevování a radosti, ale bohužel také čas, kdy jsou děti náchylné na klíšťata a komáry, protože se pohybují často venku. Tyto hmyzí nepřátelé mohou způsobit nepříjemnosti a někdy i zdravotní potíže. V tomto článku se zaměříme na to, jak můžeme chránit naše nejmenší před těmito hrozbami.

Proč děti chránit?

Klíšťata přenášejí nemoci, jako je lymská borelióza. Klíšťata mohou také vyvolat alergické reakce nebo způsobit svědění, což může být pro děti nepříjemné. 

Také komáří mohou přenášet některé nemoci. Dále je třeba brát v úvahu ochranu před nepříjemným svěděním a alergickými reakcemi, které mohou komáří kousnutí způsobit.. Kromě toho může rušivá aktivita komárů v noci ovlivnit kvalitu spánku dětí.

Jak chránit děti před klíšťaty?

Vyhýbejte se místům s výskytem klíšťat

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout klíšťatům, je vyhnout se jejich domovům. Klíšťata žijí v lesnatých, křovinatých a travnatých plochách. Řekněte dětem, aby si hrály na slunci, pokud to počasí dovolí, protože slunce klíšťata rychle vysušuje. 

Dávejte dětem správné oblečení

Děti zahalte, ale ideálně tak, aby jim nebylo zbytečně horko. Klíšťata se totiž nemohou snadno přichytit na oblečení. Pokud si děti hrají v lese nebo na poli s výskytem klíšťat, zastrčte jim nohavice kalhot do ponožek. 

Používejte repelentní kosmetiku pro děti

Vyberte kosmetiku s repelentními vlastnostmi, která pomůže odradit klíšťata a je vhodná pro děti.

TOP Repelenty pro děti

Zkontrolujte vlastní zahradu

Pokud máte vlastní zahradu, tak tam vaše děti pravděpodobně tráví spoustu času, proto je vhodné tento prostor upravit tak, abyste tam minimalizovali výskyt klíšťat. Posekejte trávník, zastřihněte keře a prořežte stromy. To vše může pomoci.

Zkontrolujte své domácí mazlíčky

Před vstupem do domu zkontrolujte své psy a kočky, zda nemají klíšťata. Zkontrolujte jim zejména prostory pod nohama, mezi prsty a uvnitř uší. Klíšťata z domácích mazlíčků se totiž mohou snadno přesunout na děti.

Jak chránit děti před komáry?

Dávejte dětem správné oblečení

Stejně jako při ochraně proti klíšťatům, oblečte děti do dlouhého, světlého a volného oblečení, které jim zakryje ruce a nohy.

Používejte sítě proti komárům

Na dveřích a oknech používejte sítě proti komárům, aby komáři nemohli vletět dovnitř. Také venku používejte na kočárky a vozíky sítě proti komárům.

Používejte repelentní kosmetiku pro děti

Vyberte kosmetiku s repelentními vlastnostmi, která pomůže odradit komáry a je vhodná pro děti.

TOP Repelenty pro děti

Pokud máte vlastní zahradu, tak tam vaše děti pravděpodobně tráví spoustu času, proto je vhodné tento prostor upravit tak, abyste tam minimalizovali výskyt komárů. Zabráňte hromadění stojaté vody, která je ideálním místem pro rozmnožování komárů.

Důvěryhodné zdroje:

  1. SA Health: Protect your baby or toddler from mosquito bites
  2. FPCC: Protect Your Child From Ticks This Summer With These Tips

Tento článek napsal