Jak často si mýt vlasy?

Neexistuje obecně správná frekvence mytí vlasů. Lidé mají různé typy vlasů a životní styl, což ovlivňuje četnost mytí vlasů. 

Příliš časté mytí vlasů může odstranit maz, který je nezbytný pro zdravé a lesklé vlasy. Naopak nedostatečné mytí vlasů může na pokožce hlavy hromadit olej. To může způsobit zápach vlasové pokožky a vlasů. Nemyté vlasy také vypadají nezdravě.

Je tak důležité si najít tu správnou frekvenci mytí vlasů. V tomto článku vám pomůžeme.

Co ovlivňuje, jak často si mýt vlasy?

 • Maz z vlasů

Maz z vlasů je největším viníkem toho, co považujeme za „špinavé“ vlasy. Může způsobit, že jsou vlasy zplihlé a slepené. Množství mazu, které vaše vlasy produkují, závisí na věku, genetice, pohlaví a prostředí. Děti a starší dospělí neprodukují tolik mazu jako teenageři nebo dospělí mezi 20 a 30. 

 • Typ vlasů

Rovné a tenké vlasy je třeba mýt častěji než vlasy kudrnaté nebo vlnité. Rovné vlasy se snadno obalují vlasovým mazem, což znamená, že se mnohem rychleji mastí. Vlnité nebo kudrnaté vlasy mají tendenci být suché, protože maz se nedostane ke konečkům tak snadno. 

 • Pot

To, jak moc se potíte, má velký vliv na to, jak často si musíte mýt vlasy mýt. Pot může šířit kožní maz a způsobit, že vaše vlasy vypadají špinavé. Pot může také způsobit, že vaše vlasy nebudou příliš vonět.

 • Špína a prach

Zahradničení, úklid a další špinavé práce mohou být důvodem k umytí vlasů. Na vlasech se totiž může zachytit špína či prach snadno zachytit.

 • Stylingové přípravky

Stylingové přípravky se mohou usazovat na vlasech a vést k poškození vlasů. Časté nebo intenzivní používání stylingových přípravků může znamenat, že si budete muset vlasy mýt častěji, než kdybyste stylingové přípravky vynechali.

TOP Šampony

Jak určit správnou frekvenci mytí vlasů?

Vlasy potřebují umýt, pokud splňují některou z níže uvedenou podmínek:

 • vlasy mají mastný vzhled
 • vlasy vypadají špinavé
 • na pokožce hlavy jsou patrné zbytky špíny či prachu

Jen malá skupina lidí si musí mýt vlasy každý den. Jedná se o ty, kteří mají velmi jemné vlasy, hodně se potí ve vlasech a žijí ve velmi prašném prostředí. Mýt si vlasy každý den by měli také ti, kteří si každý den vlasy zašpiní tak, že je to na jejich vzhledu vidět.

Pokud máte běžný typ vlasů, příliš se nepotíte, nepoužíváte stylingové přípravky a nežijete v příliš špinavém prostředí tak průměrně stačí umývat si vlasy každý třetí den.

Čím hustší vlasy máte a čím méně mazu vaše pokožka hlavy produkuje, tím méně často si potřebujete mýt vlasy, třeba jen jednou za pět dní.

Obecně platí, že lidé s mastnými vlasy si mohou potřebovat mýt vlasy častěji než lidé se suššími vlasy. Lidé, kteří ve vlasech používají přípravky, si také mohou potřebovat mýt vlasy pravidelněji, aby odstranili zbytky těchto stylingových přípravků.

Jaké jsou přínosy pravidelného mytí vlasů?

Pravidelné mytí vlasů má několik následujících výhod:

 • Pomáhá udržovat vlasy a pokožku hlavy v čistotě, což může zabránit tvorbě lupů a dalších onemocnění pokožky hlavy
 • Může pomoci zlepšit celkové zdraví vašich vlasů tím, že odstraní maz a další nečistoty, které mohu vaše vlasy poškodit
 • Pomáhá udržovat vlasy lesklé

Je příliš časté mytí vlasů škodlivé?

Šampon je určen k čištění pokožky hlavy a odstraňování přebytečného mazu. Pokud ho však používáte příliš často může šampon vaše vlasy poškodit. Šampon zbavuje vlasy důležitých olejů, které pokožka hlavy produkuje, a může tak vlasy a pokožku hlavy příliš vysušit. 

TOP Šampony

Důvěryhodné zdroje:

 1. WebMD: How Often Do I Need to Shampoo?
 2. Healthline: How Often Should You Wash Your Hair?
 3. Medical News Today: How often should a person wash their hair?

Tento článek napsal