Ekzém na rukou: Jak zmírnit jeho projevy?

Atopický ekzém je velmi nepříjemný a ne vždy je možné se vyhnout příčinám jeho vzniku. Krém na ruce může být je ale důležitou prevencí pro to, aby ruce zůstaly co nejvíc odolné. 

Jaké má atopický ekzém příčiny a projevy?

Atopický ekzém je chronické a opakující se onemocnění a nejvíc se projevuje u dětí. Atopický ekzém, který přetrvá až do dospělosti, zasahuje v tomto věku právě nejvíc ruce. Na namáhané pokožce rukou se tento nepříjemný stav snadno objeví po vystavení určitým podmínkám.

Spouštěče jsou pro každého odlišné, ale společná je narušená kožní bariéra. Kvůli tomu z kůže vyprchává rychleji voda a nadměrně se vysušuje. Nemůže se pak bránit průniku nejrůznějších alergenů spouštějících ekzém. Mezi nejčastější alergeny patří látky šířící se vzduchem (pyly, prach, zvířecí srst), kosmetické a mycí výrobky včetně parfémů, bakterie, pot i stres.

Na rukou se atopický ekzém projevuje ohraničenými ložisky se suchou, olupující se kůží, zarudnutím a časté bývá i svědění. Kůže může popraskat a tyto stavy také bolí. V horším případě se objevuje i mokvání, které vyžaduje léčbu.

Jak může pomoci krém na ruce?

Kůže na rukou nejvíc trpí právě na vysušování, které zhoršuje i samotný atopický ekzém. Ruce mají totiž velmi tenkou kůži, obzvlášť na jejich hřbetech. Je proto náchylnější k poškození.

Krém na ruce atopický ekzém pomůže udržet pod kontrolou a zlepšit celkovou kondici rukou. Obsahuje v sobě totiž tři druhy složek starajících se o zvýšení a udržení hydratace. Okluzivní látky zadržují vlhkost uvnitř kůže vytvořením bariéry, humektanty přitahují vodu z okolí a hlubších vrstev a emolienty vyplňují drobné štěrbiny a zajišťují i změkčení kůže.

Krém na ruce tak napomáhá svou ochrannou funkcí bojovat i proti horším projevům atopického ekzému, jako je svědění, které vede ke škrábání a zavlečení infekce do kůže.

Pro atopický ekzém jsou nejefektivnější ty krémy na ruce, které obsahují vysoký podíl mastných složek. Přírodní za studena lisované oleje a tuky fungují perfektně, protože kromě hojivých a pečujících účinků jsou nabité důležitými vitamíny zesilujících působení krému. Jde například o bambucké máslo, konopný, arganový, avokádový nebo levandulový olej.

Jak krém na ruce atopický ekzém omezí?

Přestože nejde atopickému ekzému úplně předejít, hodně ho ovlivňuje vysušená kůže. Proto byste ji měli pravidelně promazávat, aspoň ráno, večer a také při každé zátěži. Pravidelná rutina promazávání krémem na ruce je pro zvládnutí atopického ekzému zásadní.

Při zhoršení ekzému můžete kůži mazat hodně často, použití krému na ruce pro atopický ekzém nevadí ani 10x denně. Protože je kůže nejtenčí na hřbetech rukou, je nejlepší nanést krém sem a rozmazat jej hřbetem druhé ruky. Poté pokračujte jemnou masáží na prstech, mezi prsty a na dlaních. Na problémové oblasti se jej nebojte dát trochu víc a důkladně jej rozmažte.

Výborně funguje, když necháte krém na ruce na atopický ekzém působit intenzivněji. Stačí namazat silnější vrstvu a nechat ji aspoň 20 minut působit a zbytek potom vmasírovat do kůže. Ještě lépe působí v kombinaci s bavlněnými rukavicemi, které si na bohatě namazaných rukou necháte přes noc nebo aspoň při večerní relaxaci.

Tento článek napsal