Deodorant vs antiperspirant?
Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?
Vypadají stejně a v obchodě je najdete hned vedle sebe. Je v nich však podstatný rozdíl. To, zda jde o deodorant nebo antiperspirant by mělo být uvedeno na obalu, ovšem nedá se na to zcela spolehnout. Pokud ale přípravek obsahuje právě tolik obávané sloučeniny hliníku, jde pravděpodobně o antiperspirant, protože právě ty brání procesu pocení.
Podívejte se, jak oba přípravky fungují a k čemu slouží.
Jak funguje deodorant?
Pokud vás trápí jen zápach, tak sáhněte po deodorantu. Deodorant má za úkol svou vůní blokovat zápach množících se bakterií na pokožce a částečně pohlcovat vlhkost. Po použití deodorantu se tedy budete stále potit, ale váš pot nebude zapáchat a budete vonět.
Nejčastěji obsahuje dezinfekční látky s antibakteriálními účinky a alkohol pro podporu vůně. Účinek deodorantu je krátkodobý, můžete jej však použít několikrát během dne. A nejčastěji je dostanete v podobě spreje.
Jak funguje antiperspirant?
Jestli máte problém s nadměrným pocením a chcete vzniku potu bránit, tak zvolte antiperspirant. Ten působí v místě aplikace na potní žlázy, které uzavírá a brání tak tvorbě potu. Bakterie poté nemají, co na povrchu těla rozkládat. To je zásadní rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem.
Právě antiperspiranty nejčastěji obsahují tolik skloňované sloučeniny hliníku. Najdete je v podobě kuličky (roll-on), tuhé varianty nebo spreje. Jejich účinnost se liší. Můžete najít i takové, které lokálně dokáží pocení zcela zastavit.
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi deodorantem a antiperspirantem?
Rozdíly mezi deodoranty a antiperspiranty nejsou jen v jejich složení a účincích, ale také ve způsobu nanášení (aplikace).
Antiperspirant potřebuje více času, aby mohl začít účinkovat, a tak je nejlepší jej nanést večer po sprše na čistou a řádně osušenou pokožku. Nemá cenu antiperspirant nanášet před aktivitou nebo ráno. Když nedáte antiperspirantu dostatek času, tak vám bude sloužit podobně jako deodorant a bude jen zmírňovat zápach.
Deodorant naopak můžete nanášet opakovaně i několikrát denně, ale i to má svá úskalí. Vždy jej nanášejte na čistou a suchou pokožku, tedy ne bezprostředně po sprše a ani na předchozí vrstvu deodorantu. Před opakovanou aplikací z pokožky smyjte předchozí vrstvu, pokožku osušte a poté naneste další dávku.

Jak ještě zmírnit pocení?
Své pocení můžete zmírnit nejenom deodorantem nebo antiperspirantem, ale také dodržováním uržitých zásad v běžném životě. Doporučujeme vyzkoušet následující činnosti, abyste zjistili, co pro vás funguje.
- omezte konzumaci alkoholu a kávy
- noste volnější spodní prádlo z přírodních (prodyšných) materiálů
- zkuste pít šalvějový čaj, protože ten podporuje stahování potních žláz
- nepoužívejte ostré koření a příliš soli
Mám si vybrat deodorant nebo antiperspirant?
Pokud opravdu netrpíte nadměrným pocením, stačí vám deodorant. Není zdravé za každou cenu bránit pocení, protože se jedná o přirozený proces našeho těla. Pokud máte citlivou pokožku, tak čtěte složení a otestujte produkt nejdříve na předloktí.