Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Deodorant vs antiperspirant?

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Vypadají stejně a v obchodě je najdete hned vedle sebe. Je v nich však podstatný rozdíl. To, zda jde o deodorant nebo antiperspirant by mělo být uvedeno na obalu, ovšem nedá se na to zcela spolehnout. Pokud ale přípravek obsahuje právě tolik obávané sloučeniny hliníku, jde pravděpodobně o antiperspirant, protože právě ty brání procesu pocení.

Podívejte se, jak oba přípravky fungují a k čemu slouží.

Jak funguje deodorant?

Pokud vás trápí jen zápach, tak sáhněte po deodorantu. Deodorant má za úkol svou vůní blokovat zápach množících se bakterií na pokožce a částečně pohlcovat vlhkost. Po použití deodorantu se tedy budete stále potit, ale váš pot nebude zapáchat a budete vonět.

Nejčastěji obsahuje dezinfekční látky s antibakteriálními účinky a alkohol pro podporu vůně. Účinek deodorantu je krátkodobý, můžete jej však použít několikrát během dne. A nejčastěji je dostanete v podobě spreje.

TOP Deodoranty

Jak funguje antiperspirant?

Jestli máte problém s nadměrným pocením a chcete vzniku potu bránit, tak zvolte antiperspirant. Ten působí v místě aplikace na potní žlázy, které uzavírá a brání tak tvorbě potu. Bakterie poté nemají, co na povrchu těla rozkládat. To je zásadní rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem.

Právě antiperspiranty nejčastěji obsahují tolik skloňované sloučeniny hliníku. Najdete je v podobě kuličky (roll-on), tuhé varianty nebo spreje. Jejich účinnost se liší. Můžete najít i takové, které lokálně dokáží pocení zcela zastavit.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi deodorantem a antiperspirantem?

Rozdíly mezi deodoranty a antiperspiranty nejsou jen v jejich složení a účincích, ale také ve způsobu nanášení (aplikace).

Antiperspirant potřebuje více času, aby mohl začít účinkovat, a tak je nejlepší jej nanést večer po sprše na čistou a řádně osušenou pokožku. Nemá cenu antiperspirant nanášet před aktivitou nebo ráno. Když nedáte antiperspirantu dostatek času, tak vám bude sloužit podobně jako deodorant a bude jen zmírňovat zápach.

Deodorant naopak můžete nanášet opakovaně i několikrát denně, ale i to má svá úskalí. Vždy jej nanášejte na čistou a suchou pokožku, tedy ne bezprostředně po sprše a ani na předchozí vrstvu deodorantu. Před opakovanou aplikací z pokožky smyjte předchozí vrstvu, pokožku osušte a poté naneste další dávku.

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Jak ještě zmírnit pocení?

Své pocení můžete zmírnit nejenom deodorantem nebo antiperspirantem, ale také dodržováním uržitých zásad v běžném životě. Doporučujeme vyzkoušet následující činnosti, abyste zjistili, co pro vás funguje.

  • omezte konzumaci alkoholu a kávy
  • noste volnější spodní prádlo z přírodních (prodyšných) materiálů
  • zkuste pít šalvějový čaj, protože ten podporuje stahování potních žláz
  • nepoužívejte ostré koření a příliš soli

Mám si vybrat deodorant nebo antiperspirant?

Pokud opravdu netrpíte nadměrným pocením, stačí vám deodorant. Není zdravé za každou cenu bránit pocení, protože se jedná o přirozený proces našeho těla. Pokud máte citlivou pokožku, tak čtěte složení a otestujte produkt nejdříve na předloktí.

Štítek:
Naposledy aktualizováno: 21.05.2022