Rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Deodorant a antiperspirant mají na první pohled velmi podobnou funkci, přesto se od sebe významně odlišují. Projděte si s námi dva hlavní rozdíly mezi deodorantem a antiperspirantem.

Práce s potem

  • Antiperspirant zabraňuje pocení
  • Deodorant nezabraňuje pocení

Antiperspirant působí v místě aplikace na potní žlázy, které uzavírá a brání tak tvorbě potu.  Bakterie poté nemají, co na povrchu těla rozkládat. Naopak po použití deodorantu se budete stále potit, ale váš pot nebude zapáchat, protože deodorant obsahuje neutralizační látky redukující zápach potu.

Začátek účinku

  • Deodorant účinkuje hned
  • Antiperspirant potřebuje více času

Antiperspirant potřebuje více času, aby mohl začít účinkovat, a tak je nejlepší jej nanést večer po sprše na čistou a řádně osušenou pokožku. Nemá cenu antiperspirant nanášet před aktivitou nebo ráno.

Deodorant naopak můžete nanášet opakovaně i několikrát denně, ale i to má svá úskalí. Vždy jej nanášejte na čistou a suchou pokožku, tedy ne bezprostředně po sprše a ani na předchozí vrstvu deodorantu. Před opakovanou aplikací z pokožky smyjte předchozí vrstvu, pokožku osušte a poté naneste další dávku. 

Mám si vybrat deodorant nebo antiperspirant?

Pokud opravdu netrpíte nadměrným pocením, stačí vám deodorant. Není zdravé za každou cenu bránit pocení, protože se jedná o přirozený proces našeho těla. 

TOP Deodoranty

Jestli máte problém s nadměrným pocením a chcete vzniku potu bránit, tak zvolte antiperspirant. 

TOP Antiperspiranty

Jak ještě zmírnit pocení?

Své pocení můžete zmírnit nejenom deodorantem nebo antiperspirantem, ale také dodržováním uržitých zásad v běžném životě. Doporučujeme vyzkoušet následující činnosti, abyste zjistili, co pro vás funguje.

  • omezte konzumaci alkoholu a kávy
  • noste volnější spodní prádlo z přírodních (prodyšných) materiálů
  • zkuste pít šalvějový čaj, protože ten podporuje stahování potních žláz
  • nepoužívejte ostré koření a příliš soli

Samostatnou kapitolou je hyperhidróza. Jedná se o onemocnění, kdy se v noci hodně potíte, ale není vám horko.

Důvěryhodné zdroje:

Ortopedicke-matrace.cz: Jak zvládnout pocení během spánku

Tento článek napsal