Deodorant: Co je dobré vědět?

Naposledy aktualizováno: 25.11.2022

Úkolem deodorantu je zamezit vašemu potu, aby zapáchal. Co dalšího je dobré o deodorantu vědět?

Jak deodorant funguje?

Úkolem deodorantu je zamezit vašemu potu, aby zapáchal. Váš pot ve skutečnosti není cítit, ale teprve když se smísí s bakteriemi na vaší pokožce, tak uvolní zápach. A právě v podpaží jsou tisíce chloupků, které společně zadržují pot a bakterie, čímž vzniká nepopulární zápach.

Deodoranty obsahují účinné látky jejichž cílem je vytvořit prostředí vašeho podpaží příliš kyselé či slané tak, aby se zamezilo kvašení bakterií. Deodoranty mohou obsahovat také antimikrobiální látky, které brání růstu bakterií v podpaží. Kromě těchto složek obsahují některé deodoranty také sladce vonící sloučeniny, které se snaží tělesný zápach přebít.

Deodorant tak nezabrání vašemu pocení, ale pomáhá zabránit nepříjemnému zápachu pomocí boje proti bakteriím v oblasti podpaží. 

Deodorant krystal

Zajímavou variantou je deodorant krystal, protože zpravidla obsahuje jen jednu ingredienci, kterou je antibakteriální minerální sůl (Potassium Alum). Deodorant krystal vám opravdu dlouho vydrží a můžete jej najít také pod označením deodorant kamenec, respektive přirozený deodorant.

Sůl v krystalovém deodorantu pomáhá ničit bakterie, které způsobují zápach z podpaží. I když se stále můžete potit, zápach se může snížit nebo odstranit.

Krystalový deodorant má zpravidla velice jednoduché složení, takže jeho používáním se můžete vyhnout celé řadě syntetických látek, které se nacházejí v běžných deodorantech.

TOP Krystal deodoranty

Tuhý deodorant

Tuhý deodorant představuje deodorant v pevné podobě. Výhodou tuhých deodorantů je jejich menší spotřeba a jsou vhodné také pro cestování. Je také jednoduché je aplikovat na veřejnosti, protože aplikace je poměrně diskrétní. Mezi tuhými deodoranty najdete také celou řadu opravdu přírodních deodorantů.

Ze všech aplikací deodorantu je tuhá varianta ta nejvhodnější pro cestování. U tuhého deodorantu vám nehrozí rozlití deodorantu a pokud ho nemáte na přímém slunci (nebo velmi horkém prostředí) tak hezky drží svůj tvar. Zároveň vám stačí poměrně malé množství na jeho aplikaci, takže můžete ušetřit dost místa v batohu.

Velkou výhodou tuhého deodorantu je, že by se na něj nemělo vztahovat omezení 100 ml v případě jeho vložení do příručního zavazadla v letadle, protože deodoranty v tuhém stavu nejsou považovány za tekutiny. Tuhý deodorant je tak do letadla sázkou na jistotu.

TOP Tuhé deodoranty

Deodorant ve spreji

Pod označením deodorant ve spreji si můžeme představit, jak natlakovanou plechovou láhev, tak skleněnou lahvičku s pumpičkou a rozprašovačem. Obě varianty jsou oblíbené pro svoji bezkontaktní aplikaci. Produkt jednoduše a rychle nanesete, necháte několik sekund zaschnout a můžete začít.

TOP Deodoranty ve spreji

Krémový deodorant

Krémové deodoranty mají často složení šetrné k pokožce, a dokonce mohou o pokožku i pečovat. Řada z nich se dá aplikovat i bezprostředně po oholení. Déle schnou a proto je potřeba vyčkat, než se oblečete. Tím zabráníte přenosu deodorantu na oděv.

TOP Krémové deodoranty

Kuličkový deodorant

Kuličkový nebo také roll-on deodorant má lehkou a krémovou konzistenci. Je potřeba jej nanášet na suchou pokožku a vyčkat, než zaschne. Pokud zcela nezaschnou, tak mohou při oblékání ulpět na oděvu a tím se setřou z podpaží.

TOP Kuličkové deodoranty

Přírodní deodorant

Deodorant až na výjimky používáme každý den, a to dokonce několikrát za den, pokud se ten den potím více než obvykle. Tradiční deodoranty mohou sice být velmi efektivní v potlačování zápachu, ale zároveň často obsahují syntetické složky, které mohou být škodlivé z dlouhodobého hlediska a způsobovat podráždění. Podpaží je navíc velice citlivým místem našeho těla. Tato kombinace důvodů přímo vybízí k tomu, abychom se snažili používat přírodní deodorant.

TOP Přírodní deodoranty

Jak funguje přírodní deodorant?

Přírodní deodorant může fungovat stejně skvěle jako tradiční deodorant, ale při přechodu na přírodní deodorant neočekávejte stejné výsledky jako u tradičních deodorantů. Může trvat několik dní nebo týdnů, než vaše podpaží obnoví svoji rovnováhu. Zároveň je potřeba u přírodních deodorantů více testovat než najdete svůj oblíbený produkt, který na vaše tělo opravdu funguje.

Důvěryhodné zdroje:

  1. BBC: How does deodorant works
  2. Healthline: The No BS Guide to Homemade Deodorants
Autor: Richard BB