Bezoplachový kondicionér: Co je dobré vědět

Bezoplachový kondicionér je vlasový přípravek, který se nanáší na vlasy po jejich umytí a před úpravou účesu. Používá se především k úpravě vlasů a k jejich ochraně před teplem způsobeným stylingovými přípravky, znečištěním či větrem.

Pokud jste se setkali s názvem leave-in kondicionér, tak se jedná jen o anglický název bezoplachového kondicionéru.

Co bezoplachový kondicionér umí?

Bezoplachový kondicionér vlasům dodává potřebnou vlhkost a chrání je jako štít před nepříznivými vlivy. Dále dodává vlasům extra vlhkost a usnadňuje rozčesávání nepoddajných vlasů. 

Nedostatečná vlhkost ve vlasech vede k tomu, že jsou náchylné k poškození, lámání a roztřepeným konečkům. Stejně tak povětrnostní podmínky, barvení nebo pevné účesy vlasy vyčerpávají. Použití bezoplachového kondicionéru na vlasy je také skvělé jako ochrana před teplem v případě, kdy si vlasy třeba žehlíte nebo vlníte.

Pro jaké vlasy je bezoplachový kondicionér vhodný?

Bezoplachový kondicionér je vhodný pro všechny typy vlasů, ale obzvlášť z něj mají prospěch suché, poškozené a krepaté vlasy.

TOP Bezoplachové kondicionéry

Jaké má výhody bezoplachový kondicionér?

Výhodou tohoto kondicionéru je to, že jej nemusíte po několika minutách smýt, ale můžete jej ponechat ve vlasech až do dalšího mytí. Bezoplachový kondicionér je ve srovnání s běžnými kondicionéry lehčí. Nemusíte se tedy obávat, že by vlasy zatěžoval nebo nadměrně mastil.

Jak používat a nanášet bezoplachový kondicionér?

Bezoplachový kondicionér na vlasy můžete nanášet buď na vlhké vlasy, jemně vysušené ručníkem, nebo i do suchých vlasů. Je lepší celou aplikaci provádět šetrně, abyste si vlasy zbytečně nezacuchali nebo nevytrhali. Vetřete menší množství kondicionéru do délky vlasů a snažte se nevynechat žádné úseky. Pro jemnější vlasy je potřebné menší množství než u těch silných.

Poté vlasy jemně pročešte prsty nebo hřebenem se širokými zuby. Hlavně u vlhkých vlasů je dobré být po nanesení opatrnější a postupovat pomalu. Poté už můžete vlasy nechat uschnout nebo si je upravit tak, jak jste po mytí zvyklí. V případě potřeby můžete bezoplachový kondicionér používat i denně. Jen je nutné dát pozor v případě, kdy po používání se vlasy víc mastí nebo jsou zplihlé. Pak jej používejte méně často.

Jak často používat bezoplachový kondicionér?

Obecně platí, že se snažte používat kondicionér bez oplachování jednou týdně. Pokud jsou vaše vlasy kudrnaté, suché nebo poškozené, může být pro vás užitečné jej používat častěji.

Bezoplachový kondicionér je určen k tomu, abyste ho nechali ve vlasech až do příštího mytí. Tento typ kondicionéru se používá k hydrataci mírně až středně suchých vlasů a k opravě poškozených vlasů.

Jaké složení by měl mít bezoplachový kondicionér?

Bezoplachový kondicionér by měl odpovídat vašemu typu vlasů i tomu, pro jaký účel jej používáte (například ochranu před teplem). Dále byste se měli snažit vybírat produkty, které v sobě nemají nadbytečnou chemii (jako parabeny a sulfáty). Hlavně silikony jsou nežádoucí, protože při dlouhodobém používání vlas nepropustně obalí a nepustí k němu potřebné živiny.

Bezoplachový kondicionér by měl obsahovat vitamíny E a F (vyživují a obnovují) a skupiny B (hydratují a dodávají elasticitu). Povrch vlasů je potom krásně uhlazený a chráněný před povětrnostními vlivy. Díky tomu jsou vlasy i na pohled zdravější, lesklejší a snadněji se rozčesávají.

V čem se liší bezoplachový kondicionér?

Hlavní rozdíl mezi bezoplachovým a oplachovým kondicionérem spočívá ve způsobu jejich použití.

Oplachový kondicionér se používá těsně po šamponu, který vlas otevírá. Kondicionér se pak postará o pokrytí vlasu a vyplnění vlasové kutikuly, díky čemuž se vlasy posilují a zlepšuje se jejich poddajnost.

Bezoplachové kondicionéry jsou dalším krokem péče, která se postará o uzamčení vlhkosti uvnitř vlasu. Výrazně tak ulehčuje péči o vlasy, protože jim dodává na pružnosti a poddajnosti při úpravě. Liší se i struktura obou typů kondicionérů. Zatímco oplachový je hutnější, vlasy víc zatěžuje a musí se proto vypláchnout, bezoplachový kondicionér má lehčí složení.

TOP Bezoplachové kondicionéry

Důvěryhodné zdroje:

[1] Wow Skin Science: How Often Should You Use Leave-in Conditioner?

[2] Healthline: How Often Should You Condition Your Hair?

Tento článek napsal