Antiseptická ústní voda

Antiseptická voda je důležitá součást ústní hygieny, pokud potřebujete předejít podráždění a infekci nebo se těchto stavů co nejdřív zbavit. Tyto problémy způsobuje zejména usazování plaku na zubech a onemocnění dásní, které doprovází nepříjemné záněty.

5 nejlepších produktů podle Repekum

Všechny produkty

Průvodce výběrem toho správného produktu

Jak funguje antiseptická ústní voda?

Antiseptická ústní voda má už podle svého názvu antiseptické složení. To znamená, že její složky umí ničit mikroby a bakterie a bránit jejich množení (v závislosti na druhu použitých složek). Tato ústní voda pomáhá omezit tvorbu zubního plaku tak, že naruší bakteriální osídlení v ústech. Díky tomu se na zubech netvoří tolik zubního plaku, jehož nedokonalé odstranění vede časem k mineralizaci, tvorbě zubního kamene a zubního kazu.

Na zánět dásní zubní lékaři často doporučují antiseptickou ústní vodu s chlorhexidinem pro krátkodobé používání.

Kdy je vhodné antiseptickou ústní vodu používat?

Antiseptická ústní voda se díky svým účinkům hodí v případech, kdy máte potíže se špatným dechem, obtížněji se vám čistí zuby (například kvůli rovnátkům nebo křivě narostlým zubům) nebo chcete minimalizovat zubní plak. Při mechanickém čištění zubů se totiž nejsme schopni dostat na úplně všechna místa (dásně, špatně přístupné mezizubní prostory, celý jazyk), což zvládne právě ústní voda.

Obzvlášť je vhodná v období, kdy máte před a po určitých lékařských zákrocích. Ústní dutina je kvůli zásahům citlivější a náchylnější k jakémukoli narušení. Antiseptická ústní voda tak pomůže udržet zdravé prostředí. Také se hodí na citlivé zuby a dásně nebo když musíte čekat na ošetření delší dobu a už pociťujete jakékoli nepohodlí. Určitě je ale dobré se o výběru konkrétní antiseptické či antibakteriální ústní vody poradit také se svým zubařem nebo na pracovišti zubní hygieny.

Jak antiseptickou ústní vodu používat?

Ústní voda nemá sloužit jako náhrada čištění zubů, proto je i tak potřeba pokračovat v pravidelné ústní hygieně. U používání antiseptické ústní vody se určitě podívejte na pokyny konkrétního výrobku, protože se můžou lišit.

Obecně jde ale říct, že je nejlepší používat antiseptickou ústní vodu po vyčištění zubů a použití mezizubních pomůcek. Pokud máte pastu s fluorem, je dobré chvíli počkat (asi půl hodiny). Mohli byste si totiž vytvořenou ochrannou vrstvu hned spláchnout.

Do čisté sklenice si nalijte množství doporučené výrobcem, nejčastěji jde o tři až pět lžiček. Koncentrovanou ústní vodu nařeďte do sklenice s čistou vodou. Nalijte si všechnu tekutinu do pusy a snažte se různým převalováním dostat ústní vodu na všechna místa. Vyplachovat byste měli po dobu 30 sekund. Snažte se nic nespolknout a vyplivnout všechnu ústní vodu do umyvadla. Obyčejnou vodou už poté ústa nevyplachujte.

Co má antiseptická ústní voda obsahovat?

I když ústní vodu nepolykáte, je v těsném kontaktu se sliznicemi a její obsah tak proniká do těla. Proto byste její složení neměli podcenit a zaměřit se na obsah šetrný k vašim ústům i celému tělu.

Právě takovou ohleduplnou péči najdete v účinných složkách, které mají přírodní původ. Pro antiseptickou ústní vodu perfektně fungují třeba výtažky z máty (má přirozené protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti) nebo šalvěje (vhodná při zánětech). S viry a bakteriemi si umí poradit také echinacea, skořice čínská a černucha setá, která má navíc hojivé vlastnosti. Pro své antiseptické účinky je výborný i esenciální olej z tea tree stejně jako z levandule.

Když už si vyberete ústní vodu s blahodárnými účinky přírodních složek, je dobré si pohlídat, jestli neobsahuje nadbytečnou chemii. Obzvlášť je dobré se vyhnout parabenům, což jsou uměle vytvořené konzervační látky. Mohou mimo jiné nepříznivě ovlivňovat hormonální systém a způsobovat alergie. Dráždit mohou i sulfáty (najdete je nejčastěji pod označením SLS či SLES). Pokud trpíte suchostí v ústech, vaše antiseptická ústní voda by neměla obsahovat alkohol.

Podle čeho si antiseptickou ústní vodu vybrat?

Antiseptickou ústní vodu byste měli vybírat přesně podle toho, co vás trápí nebo jakému problému potřebujete předejít. Nejlépe po konzultaci se svým zubním lékařem můžete zjistit, jestli si pořídit antibakteriální ústní vodu nebo se zaměřit na antiseptickou. Rozhodovat se můžete také podle chuti, která by vám měla být příjemná.

Kvůli choulostivé oblasti ústní dutiny doporučujeme co nejšetrnější obsah, který zajistí účinné přírodní složky. Zároveň si kromě přírodního složení všímejte i toho, zda v ní nejsou nežádoucí látky. Mezi ně patří především parabeny a sulfáty.