Alergie na kosmetiku: Jak správně vybírat?

Trápí vás alergie na kosmetiku?

Pak pro vás není vůbec jednoduché vybrat ten správný kosmetický produkt. 

V tomto textu najdete tipy, které jsou nápomocné při výběru té správné kosmetiky těm, co mají citlivou pokožku nebo trpí alergií, protože alergie na kosmetiku může být velmi otravná a nebezpečná. Stejně tak může posloužit i těm, co nechtějí své tělo (pokožku) zbytečně zatěžovat. 

Projděte si s námi, jak se vyhnout alergii na kosmetiku. Současně je třeba zmínit, že nejsme tým dermatologů, a tak tento článek neberte jako lékařskou radu.

Jaké jsou nejčastější projevy alergie na kosmetiku?

Alergické reakce mohou být různě závažné a intenzivní. Mezi nejčastější projevy patří kopřivka, svědění kůže, vyrážka, loupání kůže, otok obličeje, podráždění očí, nosu či úst a anafylaxe. Obecně jsou nejčastější alergické reakce, které se projeví na kůži, ale pozor také na problémy s ovlivňující dýchací systém. To platí zejména pro lidi s astmatem či alergickou rýmou. U osob citlivých na některé vonné látky může jejich vdechování způsobit dušnost, kašel, hleny, rýmu, bolest hlavy a svírání na hrudi.

Nejnebezpečnější je však anafylaxe, což je závažná alergická reakce, která může ohrozit život. Mezi příznaky anafylaxe patří ztráta vědomí, dušnost, problémy s polykáním, závratě, bolest na hrudi, slabý puls, nevolnost a zvracení. Pokud se příznaky anafylaxe objeví, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Nežádoucí reakce na kosmetické přípravky se nemusí objevit okamžitě, ale může být projevem dlouhodobého užívání.

Jak se vyvarovat nežádoucí alergické reakci?

Nejlepší by bylo znát všechny možné ingredience, co se do kosmetiky přidávají a důkladně znát složení. To je však nad možnosti většiny z nás. Proto vzniklo Repekum, aby vám pomoci datové analýzy složení pomohlo. Při výběru té správné kosmetiky doporučujeme následující postup:

  1. Sledujte u produktů na Repekum skóre zdraví. Pro alergiky doporučujeme minimálně hodnotu 95%.
  2. Před použitím výrobku ho vyzkoušejte na vnitřní straně předloktí a počkejte pár minut na reakci své pokožky.
  3. Pokud jste s nějakou značkou kosmetiky spokojeni z hlediska funkce a nemáte na produkty značky žádné nežádoucí reakce, tak nemá smysl příliš experimentovat a u značky zůstaňte.

Co dělat při alergické reakci na kosmetiku?

Nejprve se snažte produkt ze sebe šetrně smýt vlažnou vodou. Pokud se situace zhoršuje, tak raději vyhledejte lékařskou pomoc. Také v lékarně můžete najít řadu přípravků, které vám mohou ulevit. Vždy se však poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Jaké jsou nejčastější alergie na kosmetiku?

Existuje několik látek, které se obecně považují za alergeny. My si ty nejčastější představíme.

Alergie na alkohol

Nejen lidé s atopickým ekzémem nebo suchou citlivou pokožkou, ale také další alergici by se měli vyhnout alkoholu v kosmetice, protože takové přípravky mohou narušit kožní bariéru a usnadnit tak průnik alergenů.

Články pro jednotlivé kategorie produktů

Důvěryhodné zdroje:

[1] FDA: Allergens in Cosmetics

Tento článek napsal