Alergie na deodorant: Jak správně vybírat?

Trápí vás alergie na deodorant?

V tomto textu najdete tipy, které jsou nápomocné při výběru té správné kosmetiky těm, co mají citlivou pokožku nebo trpí alergií, protože alergie na deodorant může být velmi otravná a nebezpečná. Stejně tak může posloužit i těm, co nechtějí své tělo (pokožku) zbytečně zatěžovat. 

Projděte si s námi, jak se vyhnout alergii na deodorant. Současně je třeba zmínit, že nejsme tým dermatologů, a tak tento článek neberte jako lékařskou radu.

Jak vybrat vhodný deodorant pro alergiky?

  1. Vyberte si deodorant podle našeho skóre zdraví
  2. Ujistěte se, že vybraný deodorant pro alergiky neobsahuje látky, na které jste citliví
  3. Nově zakoupený produkt zkuste nejprve na předloktí a pozorujte změny

TOP Deodoranty pro alergiky

Jak definujeme deodorant pro alergiky?

Deodorant pro alergiky je bez parfemace, bez alkoholu a bez Propylene Glycol. Dále by jeho skóre zdraví mělo být aspoň 95 %. To je hodnota, na kterou dosáhne pouhá 3 % deodorantů. Skóre zdraví reprezentuje míru bezpečnosti produktu vůči našemu zdraví. Vždy vycházíme ze současných vědeckých poznatků, které se neustále vyvíjí.

Jaké jsou nejčastější projevy alergie na deodorant?

Mezi nejčastější alergické reakce na deodoranty může patřit zčervenání kůže, olupující se kůže a vyrážky, pálení a svědění a v nejhorších případech i puchýře nebo pupínky. Nežádoucí reakce na tyto přípravky se nemusí objevit okamžitě, ale mohou být projevem dlouhodobého užívání.

Má typ aplikace deodorantu vliv?

Pokud je vaše alergie výraznější při vdechnutí, než při použití na pokožku, tak preferujte tuhé, kuličkové či krémové varianty a vyhýbejte se sprejové variantě. Sprej totiž vytváří aerosol, jehož vedlejším následkem může být vdechnutí, a to nechcete. Proto by se měl deodorant dostat do styku jen s pokožkou, nikoliv s vaším dýchacím ústrojím.

Jaké jsou obvyklé alergeny v deodorantech?

Propylenglykol

Jednou z těchto látek může být také propylenglykol, což je uměle vytvořený alkohol, který se získává z ropy nebo rostlinných zdrojů. Jeho funkcí je zabraňovat vysychání produktu a má schopnost na sebe vázat vodu. V kosmetice se může objevovat i v koncentraci 98 %, ale už při 2 % koncentrace může podráždit pokožku a u té citlivé může vyvolat alergickou reakci, kopřivku nebo kontaktní dermatitidu. Alergie na propylenglykol není žádná výhra.

Parfemace

Bohužel i parfemace přírodního původu mohou být pro alergiky nežádoucí. Deodorant pro alergiky je tak sice ideálně bez vůně, ale o to bezpečnější. Deodoranty bývají častým spouštěčem alergií na parfémy, které mohou bohužel přetrvávat celý život.

Důvěryhodné zdroje:

[1] FDA: Allergens in Cosmetics

Tento článek napsal